CZY DIETA CUD ISTNIEJE?

CZY DIETA CUD ISTNIEJE?

Szczupła i wysportowana sylwetka cały czas jest w modzie. Mass media promują modelki o idealnej figurze w rozmiarze XS. To bardzo krytycznie wpływa na samoocenę, a szczególnie dotyka osób, które borykają się z nadwagą. Niewiele potrzeba, aby ktoś ze zwiększoną masą ciała zainteresował się tzw. dietami cud. Czy możliwe jest szybkie odchudzanie bez wyrzeczeń? Jak szybko schudnąć bez efektu jo-jo? Jak schudnąć 5 kg w tydzień? Odpowiedzi na takie pytania postaramy się zawrzeć w artykule poniżej?



DIETA CUD = EFEKT JO-JO?



Kto nie chciałby w 2 tygodnie pozbyć się 20 kilogramów?
Powiedzmy sobie szczerze: kilogramy, które nazbierały się przez kilkanaście, lat nie znikną w kilka dni.


Diety cud nie istnieją. A te, które obiecują szybkie zgubienie kilogramów, są bardzo drastyczne, bazują na dużych ograniczeniach kalorycznych. W środowisku dietetycznym określa się je mianem głodówek. Na takiej diecie przyjmuje się dwa, a nawet trzy razy mniej kalorii niż wynosi podstawowa przemiana materii. Dodatkowo takie diety charakteryzuje niedobór witamin i minerałów. Zaburzają one gospodarkę wodno-elektrolitową, a stosowanie ich przez dłuższy czas może doprowadzić do niedożywienia i wielu innych poważniejszych ogólnoustrojowych skutków ubocznych.


Dieta obiecująca szybką utratę wagi zazwyczaj nie daje trwałych rezultatów. W trakcie diety o bardzo niskiej podaży energii organizm obniża wydatki związane z funkcjonowaniem (obniżenie tempa metabolizmu). Dlaczego? Bo chce chronić się przed głodowaniem. Po zakończeniu kuracji tempo przemiany materii jest cały czas spowolnione i gdy wracamy do dawnych przyzwyczajeń (jemy więcej niż w czasie diety-cud) to tyjemy, bo organizm nie może poradzić sobie z nadwyżką kalorii. To właśnie nazywa się efektem jo-jo.

Nieobce podczas stosowania restrykcyjnych diet są epizody objadania się. Długotrwałe stosowanie niskokalorycznych diet wiąże się nie tylko z obniżonym poziomem energii, ale także z pogorszeniem stanu cery i włosów, zaburzeniem procesów termogenezy oraz obniżeniem odporności. Chroniczne uczucie głodu, który nie zostaje zaspokojony, powoduje, że w pewnym momencie dosłownie „rzucamy się na jedzenie” i bez pohamowania pochłaniamy kolejne produkty. Co z kolei kończy się bólem brzucha i wyrzutami sumienia.





PODSUMOWANIE



Nie ma jednej idealnej diety odchudzającej, która zadziała u każdego. Szybkie pozbycie się nadmiaru kilogramów, często nie jest zdrowe ani bezpieczne dla zdrowia.

Kluczem do efektywnej i trwałej redukcji masy cała jest odpowiednia podaż kaloryczna, zostaje ona ustalona na podstawie indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego i pomniejszona o deficyt kaloryczny warunkujący optymalne gubienie kolejnych kilogramów. W kwestii redukcji wagi najlepiej wybrać się na konsultację do dietetyka. Jeśli nie wiesz, gdzie go znaleźć, koniecznie zerknij na nasz ranking DietDoctor i poszukaj najlepszego Dietetyka w swoim mieście. Pod okiem specjalisty w czasie diety odchudzającej zmienisz swoje nawyki żywieniowe i nauczysz się na nowo czerpać przyjemność z jedzenia w nowy zdrowszy sposób.