3..2..1...NORDIC WALKING!

3..2..1...NORDIC WALKING!

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i chcesz przy tym zadbać o swoją kondycję mamy dla Ciebie idealną propozycję – Nordic Walking. To sztuka chodzenia, dzięki której wzmocnisz swoje mięśnie, spalisz kalorie, zadbasz o postawę, podniesiesz odporność oraz rozluźnisz wszystkie napięte partie ciała. Jeżeli Nordic Walking kojarzy Ci się z jesienią życia, to jesteś w błędzie. Ta niesamowita forma aktywności idealnie sprawdzi się w każdej grupie wiekowej. Zanim pobiegniesz do sklepu po kijki, przeczytaj najważniejsze informacje o tym sporcie. 




NA CZYM POLEGA I SKĄD POCHODZI?



Marsz wraz z profesjonalnymi kijami przypomina odrobinę narciarstwo biegowe, ale nie wymaga specjalnych szkoleń czy treningów. Wystarczy zaznajomić się z obsługą sprzętu (dwa kije) oraz synchronicznie się poruszać. Marko Kantaneva z Finlandii jest twórcą tej formy treningu. Jako nauczyciel wychowania fizycznego rozpoczął swoje prace badawcze związane z metodą chodzenia w oparciu o kijki. 

Kantaneva analizował szczegółowo każdy krok swoich uczniów, dzięki temu opanował do perfekcji sztukę Nordic Walking, która dziś jest popularna na całym świecie. W naszym kraju powstała organizacja związana z tą dziedziną sportu Polska Federacja Nordic Walking (PFNW)

Uprawianie Nordic Walking nie powoduje kontuzji i jest skierowane do wszystkich osób, niezależnie od płci. Nie ma znaczenia także wiek, czy dolegliwości, które Tobie towarzyszą. Osoby z nadwagą i otyłością, mogą szybko zauważyć korzyści, jakie daje Nordic Walking. Podczas godzinnego marszu można spalić do 700 kcal. Jedynie osoby, które są po wypadku lub mają za sobą urazy kręgosłupa, powinny dla bezpieczeństwa skonsultować się z lekarzem. Chcesz poprawić kondycję? Zacznij od serca! Pamiętaj, odpowiednia dieta jest podstawowym uzupełnieniem aktywności fizycznej.



WPŁYW NORDIC WALKING NA ZDROWIE


Z medycznego punktu widzenia Nordic Walking to same zalety. Przede wszystkim przebywanie na świeżym powietrzu maksymalnie dotlenia nasz umysł. Marsz w oparciu o kijki odciąża stawy oraz ma wpływ na wyprostowaną postawę ciała. Podczas marszu oprócz intensywnej pracy nóg, zaangażowane są również górne partie ciała.
Badania wskazują dodatkowo, że Nordic Walking:
  • poprawia krążenie,
  • wzmacnia układ oddechowy,
  • wspomaga pracę serca.


Nordic Walking jest atrakcyjną alternatywą w porównaniu do innych dziedzin sportowych. Nie wymaga od nas czasu związanego z przygotowaniem tak jak treningi na siłowni czy w klubach fitness. Niepotrzebna jest rozgrzewka, ani fachowe porady trenerów. Jedynie na początku warto zaznajomić się z metodą najlepszego chodzenia.


W internecie jest wiele filmików instruktażowych, a także są liczne fora, na których każdy miłośnik marszu chętnie udzieli wielu cennych informacji, oraz doradzi, na jakie elementy najlepiej zwrócić uwagę. Nordic Walking to bezpieczny i nowatorski sposób pracy wszystkich mięśni, bez ich obciążania. To idealne rozwiązanie dla osób, które niechętnie spędzają czas w zatłoczonych siłowniach. To dziedzina sportu, w której bezpośredni kontakt z naturą wpływa kojąco na nasz umysł. Podczas marszu odprężasz się, wdychasz świeże powietrze i masz świadomość, że pracujesz nad swoją kondycją i dążysz do lepszej formy.



PODSUMOWANIE



Uprawianie Nordic Walking nie jest kosztowne, jedynie na początku należy kupić kijki, które muszą być dopasowane do wzrostu. Najlepiej takie z wymiennymi końcówkami, które dopasowujesz do podłoża, po którym maszerujesz. Dodatkowo można dokupić rękawiczki, które chronią dłonie. Najważniejszym elementem związanym z tą dyscypliną jest odpowiednie obuwie. Trening wiąże się ściśle z naszymi stopami, dlatego należy o nie zadbać w sposób szczególny. 

Jeżeli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, koniecznie zgłoś się do specjalisty od żywienia człowieka, który rzetelnie zatroszczy się o Twoje zdrowie. A może jesteś seniorem i chcesz zadbać o swoją kondycję? Przeczytaj koniecznie artykuł o diecie dla seniora oraz odszukaj najbliższego dietetyka klinicznego w celu ustalenia odpowiedniego planu żywieniowego i aktywności fizycznej.