MELATONINA NA ZDROWY I SPOKOJNY SEN

MELATONINA NA ZDROWY I SPOKOJNY SEN

Długi i spokojny sen jest najlepszą formą odpoczynku i regeneracji organizmu. To zasługa melatoniny, która posiada właściwości antyoksydacyjne, zwiększając tym samym odporność organizmu. W obecnych czasach, kiedy tempo życia bywa zawrotne, pojawia się coraz więcej odmian zaburzeń snu. Dlaczego do nich dochodzi? Kogo najczęściej dotykają i jak z nim walczyć? Przedstawiamy kilka wskazówek, jak polepszyć jakoś i długość snu. 



Najczęstszą przyczyną zaburzeń snu jest brak równowagi pomiędzy stylem życia a dobowym rytmem organizmu. Zjawisko to dotyczy szczególnie osób: często podróżujących, pracujących na kilka zmian, grających w gry komputerowe i oglądających telewizję nocą, z nadmierną ilością stresu, przemęczonych i stosujących używki. Główne objawy to:
  • problemy z zaśnięciem
  • odczucie senności dopiero nad ranem
  • brak koncentracji
  • nerwowość
  • drażliwość


Osoby po 60. roku życia najczęściej zmagają się z tym problemem zaburzeń snu. Wynika to ze znacznego obniżenia wydzielania przez szyszynkę melatoniny. Dochodzi do skróconej fazy snu, na skutek czego seniorzy budzą się zbyt wcześnie. Dodatkowo odczuwają silne zmęczenie, pomimo którego i tak nie mogą już zasnąć. Warto jest wprowadzić odpowiednią dietę dla seniora, która poprawi jakość snu.



MELATONINA DOSTARCZANA Z ZEWNĄTRZ



Ze względu na to, że reguluje rytm dobowy, stosowana jest przy leczeniu bezsenności. Badania kliniczne pokazują, że „hormon ciemności” poprawia jakość snu, wydłuża sen i skraca czas zasypiania. Melatoninę można kupić w każdej aptece oraz w sklepach z suplementami diety. Na opakowaniach znajdują się informacje o tym jak działa, jak ją stosować, a dawkowanie uzależnione jest od wieku, masy ciała i siły zaburzenia. Mimo wszystko, warto przed zakupem skontaktować się ze swoim dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej dozy. Zawartość melatoniny w preparatach waha się między 0,5, a 5 mg. Pierwsze efekty stosowania można zauważyć po upływie 2 tygodni od jej przyjmowania. W przypadku zaburzeń snu na skutek depresji, stanów lękowych lub zaburzeń hormonalnych, melatonina nie jest wystarczająco skuteczna. Ważne jest też, czym popijany jest preparat. Kobiety w ciąży, karmiące i osoby wrażliwe na jej działanie nie mogą jej przyjmować. Dzieci bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, również nie powinny stosować preparatów z melatoniną.  
W przypadku wystąpienia skutków ubocznych pojawiających się najczęściej przez przedawkowanie (bóle i zawroty głowy, nudności, nadmierna senność), należy odstawić środek i niezwłocznie udać się do lekarza. Obawiasz się suplementacji na własną rękę? Skonsultuj się z profesjonalnym dietetykiem klinicznym, który dopasuje lek lub suplement i odpowiednią dawkę.



Oprócz melatoniny istnieje kilka naturalnych sposobów na walkę z bezsennością i problemami z zasypianiem. Do najbardziej popularnych należą napary ziołowe, które wypija się chwilę przed snem, z takich ziół jak: 
 
  • melisa 
  • lawenda 
  • szyszki chmielu 
  • męczennica 
  • kozłek lekarski


Wymienione wyżej zioła oprócz poprawienia jakości snu, przyniosą ukojenie, zmniejszą napięcie i drażliwość, zniwelują nadpobudliwość, wyciszą i wyrównają pracę serca. Przy regularnym stosowaniu pozytywnie wpłyną na układ nerwowy, pomagając osiągnąć wewnętrzny spokój umożliwiający zdrowy i spokojny sen.

PODSUMOWANIE



Na rynku znajduje się mnóstwo firm produkujących leki i suplementy zawierające melatoninę. Zazwyczaj są niedrogie, a ich jakość zależna jest od składu i marki. Najczęściej występują w formie tabletek, kapsułek, sprayu, listków i kropli. Skuteczność melatoniny jest kwestią indywidualną i trudno przewidzieć, który preparat będzie najlepszy wyborem. Przed zastosowaniem warto pomyśleć o tym, czy problemy ze snem nie znikną wraz ze zmianą stylu życia na zdrowszy i mniej stresujący. 
Twój tryb życia negatywnie odbija się na odżywianiu? Wybierz się do najbliższego specjalisty z dziedziny dietetyki ogólnej i psychodietetyki. Wszystkich profesjonalistów znajdziesz na platformie DietDoctor.