CUKRZYCA CIĄŻOWA - PRZYCZYNY, OBJAWY I DIETA

CUKRZYCA CIĄŻOWA - PRZYCZYNY, OBJAWY I DIETA

Czym jest cukrzyca ciążowa i jak się objawia? Cukrzyca ciążowa diagnozowana jest coraz częściej, jednej wiele kobiet nie wie jak ją leczyć i jakie są zalecenia dotyczące cukrzycy w ciąży. Choroba ta jest diagnozowana przez lekarza, jednak zalecana jest również wizyta u dietetyka specjalizującego się w tym temacie.



PRZYCZYNY, OBJAWY I KONSEKWENCJE CUKRZYCY W CIĄŻY



Podczas wizyty potwierdzającej ciążę, u ginekologa, powinien on zlecić badanie cukrzycy ciążowej, czyli test tolerancji glukozy. W zależności od wyniku badania, zleca się kolejne testy, w celu potwierdzenia choroby.

Cukrzyca ciążowa rozwinąć może się na każdym etapie ciąży, jednak najczęściej jest to drugi trymestr. W Polsce, według wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego każdej ciężarnej kobiecie zleca się wykonanie 3-punktowego testu obciążenia glukozą.

Wystąpienie cukrzycy ciążowej powiązane jest z wieloma czynnikami. Narażone są ciężarne, które chorowały na insulinooporność, choroby endogenne lub cukrzycę. Bardzo często cukrzyca w ciąży nie objawia się w żaden konkretny sposób, dlatego regularne badania są tak ważne. Choroba ta, kiedy odpowiednio leczona, nie stanowi zagrożenia dla mamy i dziecka. Patogeneza choroby jest bardzo złożona, a objawy i konsekwencje cukrzycy w ciąży mogą być bardzo różne.

Co istotne, ryzyko zwiększa się w przypadku mam w wieku powyżej 35. roku życia. Inne niesprzyjające czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej to: rozpoznanie cukrzycy ciążowej w poprzednich ciążach, nadciśnienie czy przypadki cukrzycy w rodzinie.

Wśród symptomów ciąży cukrzycowej wymienia się:
  • przemęczenie,
  • częstomocz,
  • senność,
  • zawroty głowu,
  • wzmożone pragnienie.
Niestety te objawy często są lekceważone przez przyszłe mamy, ponieważ nakładają się z typowymi dolegliwościami w ciąży.



DIETA W CUKRZYCY CIĄŻOWEJ - NAJCZĘSTSZE PYTANIA



Jak już wspomnieliśmy rozpoznawanie cukrzycy ciążowej jest proste, ze względu na obowiązkowe badania, a jej leczenie nie jest zbyt uciążliwe dla pacjentki. Wiele kobiet jednak, po tym jak w ich ciąży stwierdzono cukrzycę, zaczyna interesować się dietą i tym, co jeść w tym schorzeniu.

Czy insulina jest konieczna w cukrzycy ciążowej?

Rozpoczęcie insulinoterapii powinno mieć miejsce, w przypadku kiedy modyfikacje dietetyczne okazują się niewystarczające. Co to oznacza? Lekarz zleci insulinę, w przypadku, kiedy poziom glikemii nie znajdzie się w zakresie normy, tj. na czczo i przed posiłkiem 60-90 mg/dl oraz 1 godzina po posiłku
Postępowanie podczas cukrzycy ciążowej

Do rozwoju cukrzycy ciążowej może dojść również w przypadku zdrowych kobiet, które dobrze się odżywiają i uprawiają sport. W ich przypadku łatwiej wdrożyć zmiany w sposobie odżywiania i zastosować odpowiednią dietę. Jadłospis w cukrzycy ciążowej powinien być ułożony przez specjalistę z zakresu żywienia, ponieważ odpowiednie posiłki mogą korzystnie wpłynąć na stan zdrowia ciężarnej. Poza odpowiednim żywieniem, ważne jest regularne monitorowanie glikemii i dbanie o utrzymanie prawidłowego przyrostu masy ciała.

Jadłospis w cukrzycy ciążowej

Postępowanie po rozpoznaniu cukrzycy ciążowej dotyczy zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych. Dieta ciężarnej ma na celu zapewnienie potrzeb swoich i rozwijającego się płodu, ale również utrzymanie niskiego stężenia glukozy we krwi. Poniżej wymieniamy najważniejsze zasady dotyczące diety cukrzycowej.

  1. Spożywaj mniejsze posiłki, a częściej. Lepiej wybrać 5-6 mniejszych dań niż 3 duże posiłki.
  2. Bardzo ważny jest posiłek nocny, które najlepiej spożyć na godzinę przed snem. Powinien zawierać około 25 g węglowodanów złożonych.
  3. Postaw na pełnoziarniste produkty, kasze, ryż brązowy i otręby. To dobre źródła węglowodanów złożonych i błonnika.
  4. Wybieraj chude mięsa, nabiał oraz jaja. Źródłem białka mogą być też nasiona roślin strączkowych.
  5. Unikaj tłustych mięs i przetworzonych wyrobów, takich jak parówki, szynki i salami.
  6. Odpowiadając na pytanie: Jakie owoce można jeść przy cukrzycy ciążowej, należy jedynie uważać na samodzielne spożywanie owoców z wysokim indeksem glikemicznym (np. banan, ananas czy winogrona). Spożywane w ograniczonych ilościach wraz z białkiem (np. jogurt) i tłuszczami (np. orzechy) będą stanowić dobrze zrównoważony posiłek nawet dla kobiety zmagającej się z cukrzycą w ciąży, ponieważ metabolizm cukrów będzie przebiegał na odpowiednim poziomie.
  7. Przyszłej mamie zaleca się również wizytę u dietetyka, który rozpisze indywidualny jadłospis odpowiedni dla ciężarnej kobiety. W takiej diecie specjalista uwzględnia produkty lubiane, nielubiane, a także bierze pod uwagę codzienne zwyczaje i np. godziny przygotowywania posiłków.
  8. To jakie suplementy w cukrzycy ciążowej należy przyjmować, to kwestia indywidualna. Zazwyczaj w diecie kobiet ciężarnych zwraca się uwagę na kwas foliowy, żelazo i witaminę D. Jednak czasami lekarz zaleci również suplementację kwasów omega-3, magnezu czy innych witamin i składników mineralnych.




PODSUMOWANIE



Patogeneza cukrzycy ciążowej jest złożona, a czasami nie można uniknąć cukrzycy ciążowej. Jednak przy podjęciu odpowiedniego leczenia można załagodzić przebieg cukrzycy ciążowej i zmniejszyć ryzyko powikłań. Objawy cukrzycy ciążowej mogą być przez ciężarną pomijanie, dlatego ważne jest wykonanie testu obciążenia glukozą. Odpowiednie ćwiczenia, aktywność fizyczna i dieta są kluczowe do zachowania odpowiedniej glikemii.