DIETA PRZY REFLUKSIE - CO JEŚĆ, A CO WYKLUCZYĆ?

DIETA PRZY REFLUKSIE - CO JEŚĆ, A CO WYKLUCZYĆ?

Choroba refluksowa przełyku jest coraz częściej występującym schorzeniem, a pacjenci zaczynają szukać rozwiązania poza standardowym leczeniem. Odpowiednie zalecenia dietetyczne mogą poprawić samopoczucie i załagodzić objawy refluksu przełyku.Co to jest refluks i jak wyglądają zasady diety refluksowejO refluksie mówimy, kiedy następuje zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Z początku stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na modyfikacji stylu życia i zastosowaniu odpowiedniej dla pacjenta diety.

Odpowiednie żywienie może zmniejszać objawy refluksu przełyku. Zgaga to bardzo nieprzyjemne uczucie towarzyszące schorzeniu. Pacjenci często skarżą się na pieczenie w przełyku, bóle brzucha i odbijanie się treści pokarmowej. To najczęstsze objawy choroby refluksowej. Okazuje się, że pomocne przy tych objawach mogą być proste zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.Refluks a styl życiaOdpowiednio wcześniej podjęte leczenie refluksu może w dużym stopniu zmniejszać objawy i wspomagać samopoczucie chorego. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady dotyczące stylu życia przy refluksie.

1) Nie wykonuj pracy czy codziennych czynności w pozycji zgiętej

2) w czasie snu staraj ułożyć górną część ciała wyżej. Nie śpij na płasko.

3) Po posiłku nie kładź się i unikaj skłonów.

4) Zrezygnuj z palenia tytoniu

5) Unikaj nadmiernego stresu

6)Kontroluj masę ciała

7) Unikaj obfitych, tłustych dań i pokarmów pobudzających wydzielanie kwasu żołądkowego

8) Jedz spokojnie, bez pośpiechu i dokładnie gryź każdy kęs.

9) Uprawiaj sporty, które nie powodują zaostrzenia objawów. Brak aktywności fizycznej może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Dieta na refluksSą produkty zalecane w diecie refluksowej i produkty niezalecane, które mogą nasilać objawy. Co ważne, nadmierna masa ciała sprzyja zgadze i rozwinięciu się choroby refluksowej.

Jadłospis diety refluksowej - najważniejsze zasady

Pogarszać objawy refluksu żołądka będzie przede wszystkich dieta bogata w tłuszcz i produkty przetworzone. Zaleca się częstsze spożywanie mniejszych posiłków, a nie 2-3 obfitych dań w ciągu dnia. Należy pamiętać o regularności i niepodjadaniu, ponieważ to też może poskutkować pogorszeniem objawów.

Spożywanie posiłków w pośpiechu sprzyja połykaniu większych ilości powietrza w czasie jedzenia, co może przyczyniać się do częstszego występowania refluksu.

Szklanka mleka lub wody może zmniejszyć objawy refluksu. Mleko neutralizuje kwaśną zawartość w przełyku, natomiast woda oczyszcza go z kwasu solnego.

Temperatura potraw powinna być umiarkowana, a przy zaostrzeniu refluksu zaleca się przejście na dietę papkowatą lub lekkostrawną bazującą na miękkich produktach.


 
Dieta antyrefluksowa - co uwzględnić?

 • Chude mięsa i nabiał oraz jaja
 • Warzywa i owoce poza cytrusami i pomidorami oraz innymi kwaśnymi produktami
 • Produkty zbożowe i ziemniaki
 • Jeśli dobrze tolerujesz, to również produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona oraz nasiona roślin strączkowych.

Czego nie jeść przy refluksie

Jadłospis przy refluksie może być smaczny i urozmaicony, jednak lepiej unikać spożywania niektórych produktów. Bardzo często reakcja na dany produkt to kwestia indywidualna i najlepiej na stałe wykluczać jedynie to, co powoduje pogorszenie objawów choroby refluksowej przełyku.

 • Cytrusy i soki cytrusowe
 • Ostre przyprawy
 • Pomidory i przetwory pomidorowe (pomidory w puszce, passata, koncentrat, sok pomidorowy)
 • Produkty kiszone i konserwowe
 • Czekolada i kakao
 • Mocna kawa i herbata
 • Alkohol
Poza eliminacją konkretnych grup produktów, warto zwrócić uwagę na konsystencję posiłków, szczególnie kiedy zgadze towarzyszy zapalenie przełyku. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty, umów się na konsultacje do dietetyka zajmującego się tym tematem, a on przygotuje dla Ciebie indywidualne zalecenia dietetyczne i jadłospis. Na stronie DietDoctor możesz znaleźć najlepszych dietetyków przyjmujących stacjonarnie, w Twoim mieście lub online.

PodsumowanieDieta w refluksie żołądkowo-przełykowym bywa pomocna i pomaga łagodzić objawy. Powyżej wyjaśniliśmy, co jeść przy refluksie, na co zwracać uwagę, a co lepiej wyeliminować z diety. Zarzucanie treści żołądkowej może być zminimalizowane lub wykluczone, jeśli pacjent będzie stosował się do tych kilku podstawowych zasad diety refluksowej.