WŁAŚCIWA DIETA W KAMICY ŻOŁCIOWEJ - CO JEŚĆ?

WŁAŚCIWA DIETA W KAMICY ŻOŁCIOWEJ - CO JEŚĆ?

U niektórych chorych występuje bezobjawowa kamica żółciowa. W tym przypadku zaleca się zbilansowaną, zdrową dietę, bez ścisłych wymogów. Jednak w przypadku zaostrzenia objawów kamicy żółciowej wskazana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu. Co jeść i na co zwracać uwagę w diecie w kamicy pęcherzyka żółciowego?



Profilaktyka kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to choroba mająca różne podłoża. Istotne są czynniki genetyczne, ale też podeszły wiek, intensywny spadek masy ciała, cukrzycę, częste infekcje dróg żółciowych czy hipertriglicerydemię. Nie sprzyja również dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i pokarmy przetworzone. Tłusta dieta może przyczyniać się do zmiany składu żółci, co powoduje utworzenie się kamieni żółciowych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz dobrych nawyków żywieniowych.

Kamica żółciowa - objawy

Przy niewielkich kamieniach najczęściej występuje kamica bezobjawowa. Dopiero przy pojawieniu się licznych zmian, powodują one niedrożność dróg żółciowych i spotęgowanie objawów. Kolka żółciowa, czyli ból w nadbrzuszu pojawiający się po spożyciu obfitego w tłuszcz posiłku - to jeden z częstych objawów kamicy żółciowej.

Jak postępować w przypadku zaostrzenia objawów?
Nieleczona kamica bezobjawowa może przekształcić się w bardzo uciążliwą formę. Wymienia się objawy takie jak:
  • bóle brzucha,
  • nadpotliwość,
  • mdłości i wymioty,
  • dreszcze, a nawet gorączkę.
Należy pamiętać, że nieleczona kamica żółciowa to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Zdarza się, że do powyższych objawów dochodzi żółtaczka, co diagnozowane jest już jako ostre zapalenie dróg żółciowych.

Dieta zalecana przy kamicy żółciowej

Kamica czasami przebiega bezobjawowo. W takim przypadku zaleca się niskotłuszczową dietę ze zwiększoną ilością błonnika co ułatwia rozpuszczanie złogów.

Dieta w kamicy żółciowej - zalecenia żywieniowe
Dieta łatwostrawna przy kamicy żółciowej to podstawa, jednak jeśli przechodzisz chorobę bezobjawowo często wystarczą te wyżej wymienione zalecenia.

  1. Spożywaj regularnie 4-5 posiłków w ciągu dnia. Zastosuj 3-4 godzinne przerwy, a pierwszy posiłek zjedz w ciągu godziny od wstania, natomiast kolację na około 2 godziny przed snem.
  2. Zrezygnuj z tłustych mięs i przetworów. Wybieraj drób i chude ryby. Wyeliminuj przetwory rybne takie jak ryby wędzone (szczególnie tłuste np. makrelę), ryby w oleju i occie.
  3. Nie spożywaj tłustego nabiału. Postaw na jogurty, kefir czy chudy twaróg. W diecie uwzględnij niewielkie ilości masła, ale częściej wybieraj tłuszcze roślinne, np. oliwę z oliwek.
  4. Wyeliminuj produkty przetworzone i fast food oraz słone przekąski. Są one źródłem nasyconych kwasów tłuszczowe, które powinno ograniczyć się do minimum.
  5. Kilka razy dziennie spożywaj owoce i warzywa. Są źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych.
  6. Nie spożywaj alkoholu. W diecie przy kamicy żółciowej powinno się go bezwzględnie wyeliminować.
  7. Sposób przygotowania potraw nie jest obojętny. Wybieraj gotowanie, gotowanie na parze i rzadziej pieczenie. Nie smaż, szczególnie na głębokim tłuszczu.

Dieta łatwostrawna przy kamicy żółciowej to podstawa, jednak jeśli przechodzisz chorobę bezobjawowo często wystarczą te wyżej wymienione zalecenia.

Warto zadbać o odpowiednie żywienie, aby zapobiegać rozwojowi kamicy żółciowej. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty, który ułoży dla Ciebie odpowiedni jadłospis, umów się na wizytę na DietDoctor. Znajdziesz tutaj najlepszych dietetyków w Polsce.

Dieta w zaostrzeniu kamicy żółciowej

W przypadku zaostrzenia objawów kamicy żółciowej zaleca się ograniczenie ilości tłuszczu w diecie do 30-50 g na dzień. Zmniejsza się również ilość cukrów prostych, a bazą diety są posiłki lekkostrawne.

Należy pamiętać o tym, że tak restrykcyjne diety mogą powodować niedobory. Należy więc zwracać uwagę na spożycie odpowiednich produktów w odpowiednich połączeniach. Na przykład warzywa z odrobiną tłuszczu, aby odpowiednio wchłaniały się witaminy A,D,E i K. Ten sposób żywienia nie należy do najprostszych i warto skonsultować to z dietetykiem, który specjalizuje się w kamicy żółciowej.

Podsumowanie

Powstawanie kamicy żółciowej to proces dietozależny, a przyczyny są bezpośrednio związane z tym w jaki sposób się odżywiamy. Oczywiście u niektórych występuje genetyczna tendencja do rozwoju choroby, jednak dzięki odpowiedniej diecie można temu zaradzić. Pierwszym krokiem będzie utrata masy ciała i unormowanie jej. Zalecenia żywieniowe w kamicy żółciowej pokrywają się z zaleceniami odnośnie zdrowej diety dla osoby zdrowej, jednak częściej zwraca się uwagę na posiłki lekkostrawne z ograniczeniem tłuszczu. Stosowanie diety przy kamicy żółciowej to pierwszy krok do polepszenia samopoczucia i zachamowania rozwoju choroby. Przepisy przy kamicy żółciowej mogą być smaczne, a co najważniejsze zbilansowane, dlatego zalecamy wizytę u specjalisty, który dopasuje dietę do stanu zdrowia.