JAK SKUTECZNIE PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM

JAK SKUTECZNIE PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM

- Jak przyspieszyć metabolizm?

- Czy można przyspieszyć metabolizm?

- Dlaczego metabolizm zwalnia?

Gdy kilogramów przybywa, a apetyt nie maleje, to zaczynają się gorączkowe poszukiwania rozwiązania, co z tym zrobić. Pierwszym krokiem jest szukanie informacji w internecie i najczęściej wyszukiwanymi frazami są właśnie te wspomniane powyżej. Ale czy przybieranie masy ciała jest związane ze zwalnianiem metabolizmu, czy po prostu z błędami w odżywianiu? Aby schudnąć, potrzebne jest wytworzenie deficytu kalorycznego, a czy nas własny metabolizm, może w tym procesie pokrzyżować nasze plany?



Bardzo często można usłyszeć zwroty „przyspieszenie metabolizmu”, „spowolnienie metabolizmu”, ale czy takie wyrażenia w ogóle mają sens? Czy powoływanie się na zwolniony metabolizm może być usprawiedliwieniem, czy tylko poszukiwaniem wymówki. Jeśli chcemy mieć realny wpływ na wydatkowanie energii, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce.

JAK PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM



  • JEDZ REGULARNIE I NIE ZAPOMINAJ O ŚNIADANIU
    Jeden: organizm najbardziej lubi regularność! Dwa: nie należy zapominać o śniadaniach. Te dwa elementy mają spory wpływ na metabolizm. Spożywanie posiłków o regularnych porach, bez wydłużonych przerw pozwoli organizmowi lepiej gospodarować energią i ustrzeże nas przed odkładaniem kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. A po nocnym odpoczynku organizm potrzebuje solidnej dawki energii, która rozbudzi go do działania, dlatego śniadanie powinno być nieodłącznym elementem każdego ranka.
  • PODSTAWA TO AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
    Podczas aktywności fizycznej wydatkujemy dodatkowe kalorie, aktywujemy wydzielanie endorfin oraz podnosimy ogólny poziom sprawności organizmu. Ćwiczenia aerobowe (czyli takie, podczas wykonywania których tętno przyspiesza), wiążą się z większym wydatkiem kalorii, natomiast nie można zapomnieć o treningu siłowym. Budowana tkanka mięśniowa spala więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa, mięśnie potrzebują około 3 razy tyle kalorii, co tkanka tłuszczowa. Najlepiej przeplatać różnego rodzaju aktywności. Jednego dnia warto wykonać krótką, ale intensywną tabatę, drugiego postawić na wysiłek z dodatkowym obciążeniem zewnętrznym, a trzeci trening zastąpić dość szybkim marszem po okolicy.




  • WIZYTA U DIETETYKA- CZY WARTO?
    Zbilansowany jadłospis, bez wzmożonych restrykcji kalorycznych, to najlepszy krok w stronę zadbania o metabolizm. Ostre restrykcje kaloryczne, niedoborowa dieta oraz głodówki to najgorsze co możemy zafundować naszemu ciału. I chociaż zapewne znajdą się tutaj fani głodówek, to my ich nie polecamy. Zdecydowanie nie warto próbować także diet sokowych, diet typu 500 kcal oraz wszystkich monotonnych stylów żywienia typu „dieta kapuściana”. Prawidłowe określenie zapotrzebowania kalorycznego, a później zadbanie o podaż odpowiedniej ilości makroelementów powinny być priorytetem, wskazywanym jako rozwiązanie zdecydowanie lepsze niż rygorystyczne głodówki.

  • SEN A SPALANIE KALORII
    Badania przeprowadzone przez zespół niemieckich i szwedzkich naukowców, pokazują, że niedobory snu wzmagają apetyt oraz nie pozwalają na pełną regenerację, przez co mamy mniej sił na codzienne aktywności. Dodatkowo mała ilość snu wzmaga produkcję kortyzolu – hormonu stresu, który jest głównym winowajcą napadów głodu.

  • NADMIAR STRESU SZKODZI
    Udowodniono, że stres sprzyja wydzielaniu hormonów takich jak adrenalina, kortyzol. Wtedy też tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach brzucha, co nie jest korzystnym z punktu widzenia zdrowia zjawiskiem. Aby rozładować dodatkowe napięcie, można skorzystać z różnego rodzaju technik relaksacyjnych. Wiele osób poleca medytację lub jogę, dla fanów sportu mamy dobrą wiadomość, aktywność fizyczna świetnie rozładowuje nagromadzone nerwy.




PODSUMOWANIE



Dodatkowe kilogramy to nie wina spowolnionego metabolizmu, niektóre choroby tarczycy faktycznie mogą wpływać na ilość spalanych kalorii, ale są to jednostki chorobowe podlegające leczeniu farmakologicznemu. Zdrowy organizm tyje od nadmiaru kalorii, a nie od magicznie spowolnionej przemiany materii. W redukcji masy ciała kluczowe jest wytworzenie deficytu kalorycznego, a stosując powyższe wskazówki, jego wypracowanie będzie zdecydowanie łatwiejsze.