10 SPOSOBÓW NA POWRÓT DO FORMY PO ŚWIĘTACH

10 SPOSOBÓW NA POWRÓT DO FORMY PO ŚWIĘTACH

Święta, święta i... poświąteczne kilogramy? Jak wrócić do formy po świątecznym obżarstwie?
Jeszcze niedawno stoły uginały się od niekoniecznie zdrowych potraw. Cóż, trudno było się nie ugiąć pod ciężarem ich pokus. W okresie świątecznym, kiedy chcemy miło spędzić czas z rodziną, przy suto zastawionym stolę, trudno odmawiać sobie wszystkiego, stąd na talerzach, często ląduje więcej niż w inne dni. Kiedy święta się kończą, trzeba wrócić do normalności, nie ma też sensu karmić się wyrzutami sumienia wynikającymi ze świątecznych odstępstw. Zamiast tego lepiej sięgnąć po garść zdrowych zasad i jak najszybciej wprowadzić je w życie.



JAK NIE PODJADAĆ W ŚWIĘTA?

Chwile słabości zdarzają się każdemu, a święta to czas, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na pokusy. Przez większość roku staramy się pilnować tego, co jemy, nie podjadać, dbać o aktywność fizyczną, aż w końcu przychodzi czas świąteczny... Wtedy też naturalnie jemy więcej niż zazwyczaj i są to potrawy tłuste, smażone, bogate w węglowodany proste, a ponadto mniej się ruszamy.
Zatem wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wrócić do zdrowej diety po świętach? W jaki sposób najlepiej wesprzeć układ trawienny? Jak przyspieszyć metabolizm? 

1. Nie stosuj głodówki!
Nie popadaj ze skrajności w skrajność. Jeśli ostatnie dni wypełnione były obżarstwem, a żołądek wypełniony był po brzegi ciężkostrawnymi daniami, to nagłe ograniczenie jedzenia poniżej racjonalnego minimum, może być bardzo niezdrowe. Dlatego, zamiast się głodzić, lepiej... 


2. ... postaw na zdrowe i lekkie posiłki!
Sięgnij po zdrowe produkty. Lekkie i smaczne posiłki powinny stanowić podstawę każdego zdrowego modelu odżywiania. Gotowanie, grillowanie i pieczenie bez tłuszczu, to polecane metody obróbki termicznej i najlepsza alternatywa dla smażenia. Świeże owoce i warzywa powinny znaleźć się w każdym posiłku.


3. Zacznij dzień od szklanki wody z cytryną.
Najważniejsze, żeby dobrze zacząć. Woda z cytryną to same korzyści! Dodatkowo można dodać miodu, a taka mikstura wzmocni odporność, nawodni i rozbudzi. Nie ma co się oszukiwać, że woda z cytryną oczyszcza organizm i usuwa toksyny. Nie jest to żaden magiczny trunek, ale z rana idealnie rozbudzi żołądek. Ale w ciągu dnia również ...


4. ...pij odpowiednią ilość wody.
Nie lejemy wody! Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo istotne dla zdrowego funkcjonowania każdego organizmu. Dokładna dawka zależy od masy ciała, jednak specjaliści zalecają stosowanie zasady 8x8, która oznacza picie szklanki wody 8 razy dziennie.


5. Zadbaj o układ trawienny. 
Herbaty i napary ziołowe to napoje świetnie sprawdzające się w czasie świątecznego podjadania. Mięta, rumianek oraz przyprawy takie jak: cynamon, imbir poprawią pracę układu pokarmowego.


6. Jedz 4-5 posiłków dziennie.
Po świątecznym obżarstwie lepiej zrezygnować z obfitych porcji. Nawet jeśli na co dzień preferujesz jedzenie 3 posiłków dziennie, to w okresie poświątecznym lepiej na kilka dni wybrać model 4-5 posiłkowy. Mniejsze porcje nie będą aż tak obciążały pracy żołądka.


7. Ogranicz kaloryczność posiłków.
Oprócz dodawania odpowiedniej ilości posiłków do jadłospisu warto też... odjąć trochę kaloryczności spożywanym daniom. Postaw na potrawy uboższe w kalorie, bogate za to o odpowiednią ilość składników odżywczych.


8. Wprowadź odpowiednią dawkę zdrowego ruchu.
Ruch to zdrowie! Dlatego warto ruszyć ze zdrowymi nawykami nie tylko w jadłospisie. Rower, bieganie, spacery, siłownia, fitness. Wybierz, co odpowiada Ci najbardziej i wystartuj jak najszybciej.


9. Jedz więcej warzyw.
Odpowiednia porcja warzyw to podstawa zdrowej diety. Dlatego zadbaj o solidne fundamenty i dodawaj warzywa do codziennych posiłków. Najlepiej gdyby w jadłospisie znalazło się około 400-500 g warzyw. Dużo? Wcale nie, pomidor do śniadania, sałatka z ogórków do obiadu, marchewka na przekąskę, a do kolacji kilka kawałków papryki i garść szpinaku.


10. Przyprawiaj.
Przypraw swoją dietę nie tylko o bogaty smak, ale też o cenne właściwości. Pikantne przyprawy pobudzają organizm do produkcji kwasów trawiennych oraz pomagają szybciej osiągnąć poczucie sytości.

PODSUMOWANIE

Jak widać, powrót do formy po świętach nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Ufff... od razu czujesz się lżej, prawda?

Odmawianie sobie jedzenia nie jest rozwiązaniem na poświąteczne przejedzenie, lepiej zastosować kilka powyższych rad i nie musieć martwić się problemami żołądkowymi.
Okres świąteczny nie powinien być stresujący pod względem zagadnień „utrzymania diety”.
A jeśli jednak martwisz się tym, jak do tematów jedzenia i odżywiania podejść w okresie świątecznym, ale i nie tylko, to rozważ wizytę w gabinecie dietetyka. Podpowie on, jak radzić sobie z „pokusami” przy świątecznym stole oraz w jaki sposób najlepiej zadbać o układ pokarmowy po świętach.
Najlepszych specjalistów w swoim mieście możesz znaleźć na DietDoctor.