KORZYŚCI DIETY BOGATEJ W BŁONNIK

KORZYŚCI DIETY BOGATEJ W BŁONNIK

Każdy z nas słyszał o tym, że dieta bogata w błonnik jest kluczem do utrzymania zdrowia. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co to tak naprawdę jest ten błonnik? Które produkty zawierają najwięcej błonnika i jakie mogą być skutki jego zbyt wysokiego spożycia?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule.



CO TO JEST BŁONNIK?



Błonnik pokarmowy jest częścią struktury roślin, praktycznie nie zawiera kalorii i chociaż znajduje się w pokarmach zawierających węglowodany, takich jak warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste, to nie dostarcza do naszej diety żadnych węglowodanów oraz kalorii.


Istnieją dwa rodzaje błonnika pokarmowego: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Oba są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. A jakie są różnice między rodzajami błonnika?

  • Błonnik rozpuszczalny, czyli pektyny, śluzy roślinne i gumy, które potrafią rozpuszczać się w wodzie i przybierają w niej galaretowatą postać. Błonnik tego rodzaju bardzo szybko pęcznieje i wypełnia żołądek, dając uczucie długotrwałej sytości. Dzięki temu, że spowalnia wchłanianie węglowodanów, jest wskazany podczas stosowania diet redukcyjnych. Skutecznie normalizuje poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz stanowi świetną pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych. Błonnik rozpuszczalny znajduje się w produktach takich jak owies, otręby owsiane, orzechy, siemię lniane, fasola, soczewica, groch.
  • Nierozpuszczalny błonnik, do którego zaliczamy celulozę i ligniny budujące ściany komórkowe roślin, pełni funkcję wypełniacza. Potrafi wchłaniać duże ilości wody i nie rozpuszcza się w niej. Odpowiada za przyspieszenie trawienia i łagodzenie zaparć. Ma ogromny wpływ na prawidłową pracę jelit. Ten rodzaj błonnika występuje w wielu produktach pełnoziarnistych, takich jak brązowy ryż, kasza jęczmienna, w warzywach korzennych oraz zielonych. Błonnik nierozpuszczalny można nazwać naturalną miotełką, która wymiata resztki pokarmów z przewodu pokarmowego.




NAJWIĘCEJ BŁONNIKA JEST W...



Dieta bogata w błonnik może przynieść wiele korzyści zdrowotnych m.in. obniżenie ryzyka zachorowań na niektóre choroby przewlekłe, stabilizacja cholesterolu, wsparcie prawidłowej pracy jelit. Ze względu na swoją strukturę i niezdolność organizmu do wchłaniania, błonnik przechodzi przez nasz układ trawienny niewchłonięty przez enzymy trawienne w żołądku, zabierając z niego odpady, tłuszcz, a nawet cząsteczki cholesterolu z jelit.
Dzięki swojemu pozytywnemu wpływowi na układ pokarmowy błonnik zmniejsza ryzyko powstania nowotworów przewodu pokarmowego.

 

Głównym źródłem błonnika w diecie są produkty zbożowe, warzywa i owoce. Prawdziwi rekordziści to: otręby pszenne, mak niebieski, owoce świeże i suszone, warzywa strączkowe.



PODSUMOWANIE





Zasadniczo dieta wysokobłonnikowa jest polecana dla większości osób, szczególnie rekomendowana jest w przypadku osób z nadwagą i otyłością oraz osobom chorym na cukrzycę i miażdżycę.
Brak odpowiedniej ilości błonnika w diecie może prowadzić do problemów w funkcjonowaniu układu pokarmowego, co z kolei odbija się na całościowym stanie zdrowia.
Niezaprzeczalną zaletą diety wysokobłonnikowej jest jej różnorodność, zaleca się wybór takich produktów (łatwodostępnych) jak: owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, fasola, groch, orzechy oraz nasiona.
A jeśli potrzebujecie porady żywieniowej, jak odpowiednio skomponować dietę bogatą we włókno pokarmowe możecie umówić się na wizytę do jednego ze specjalistów DietDoctor w swoim mieście. Dietetyk kliniczny podpowie, jakie produkty warto uwzględnić w swoim jadłospisie, jaka jest maksymalna ilość spożywanego błonnika oraz jaką ilość płynu, dostawaną do ilości spożywanego błonnika, dostarczyć w ciągu dnia.