DYNIA, CZYLI KRÓLOWA JESIENI – SPRAWDZONE PRZEPISY NA POTRAWY Z WYKORZYSTANIEM DYNI
Istnieje wiele twórczych sposobów, aby włączyć dynię do swojej codziennej diety. Popularna i niesamowicie smaczna zupa z dyni jest tylko jedną z wielu propozycji. Inne kulinarne pomysły to sałatki z jej dodatkiem, konfitury, dżemy, pierożki, risotto dyniowe, ciasta, chipsy, piwo, a nawet nowatorski zamiennik masła! Możliwości jest wiele i każdy może jeść dynię do woli w swojej ulubionej postaci. Dynie różnią się od siebie kształtem, wielkością oraz kolorem. Średnio ważą od 2 do 6 kilogramów, ale można znaleźć giganty osiągające wagę do 25 kilogramów. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych przepisów podpowiadających, jak wykorzystać dynię.
PUREE Z DYNI
Składniki:
- dynia dowolnej wielkości
Sposób przygotowania:
Dynię umyć, obrać, pokroić na niezbyt duże części, włożyć do garnka i zalać wodą. Gotować do miękkości, odcedzić, zblendować. Puree można przechowywać w lodówce kilka dni, albo zamrozić i cieszyć się smakiem dyni przez całą zimę. Puree idealnie nadaje się jako składnik ciast, zup, różnych past.
źródło: inwencjasmaku.bolg.plZUPA DYNIOWA Z MLEKIEM KOKOSOWYM
Składniki:
- 800 g dyni (500 g po obraniu)
- 250 g ziemniaków
- 2 łyżki oliwy lub oleju kokosowego
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka mielonej kurkumy
- 1/4 łyżeczki mielonej ostrej papryki
- 1 łyżeczka przyprawy curry w proszku
- 1 łyżka świeżego startego imbiru
- 1 i 1/2 szklanki bulionu jarzynowego
- 1 puszka (400 ml) mleka kokosowego
Sposób przygotowania:
Dynię obrać ze skórki, usunąć pestki, miąższ pokroić w kostkę. Ziemniaki obrać i też pokroić w kostkę. W garnku na oliwie lub oleju zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę oraz obrany i pokrojony na plasterki czosnek. Dodać dynię oraz ziemniaki, doprawić solą i smażyć co chwilę mieszając przez ok. 5 minut. Dodać kurkumę, ostrą paprykę, curry i starty imbir. Wlać gorący bulion, przykryć i zagotować. Zmniejszyć ogień do średniego i gotować przez ok. 15 minut do miękkości warzyw. Zmiksować w blenderze z mlekiem kokosowym (zachować kilka łyżek do dekoracji).
źródło: kwestiasmaku.pl RISOTTO Z DYNIĄ
Składniki:
- 250 g ryżu typu Arborio
- 150 g świeżej dyni
- 1 szklanka puree z dyni
- 700 ml bulionu warzywnego lub rosołu
- pół cebuli
- 2 łyżki masła
- 150 ml białego wytrawnego wina
- 10 lub więcej listków szałwii
- Parmezan
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Cebulę drobno pokroić. Surową dynię obrać ze skóry, wyjąć pestki i pokroić w kostkę 1 x 1 cm. Na patelni rozgrzać masło. Wrzucić cebulę i smażyć ok. 3 minuty aż się zeszkli. Dodać ryż i ciągle mieszając, smażyć wraz z cebulą ok. 2 minut. Wlać wino i wymieszać. Następnie powoli, dodawać bulion / rosół. Ciągle mieszając, aż płyn zostanie wchłonięty przez ryż. W międzyczasie w osobnym garnku na łyżce masła przez ok. 5 minut podsmażyć pokrojoną dynię. Podsmażoną dynię, jak i puree dodać do risotta. Dokładnie wymieszać i podgrzewać jeszcze ok. 2 minuty. Wyłączyć ogień. Dodać szałwię, gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Dorzucić także starty Parmezan. Wymieszać i ewentualnie oprawić. Przykryć i odstawić na 3-5 minut, by ryż doszedł.
źródło: madameedith.com
PIEROGI Z DYNIĄ I SOCZEWICĄ
Składniki:
Ciasto:
- 40 dag mąki
- jajko
- szczypta soli
Farsz:
- 80 dag miąższu z dyni
- 1/2 szklanki soczewicy czerwonej
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy
- 1/2 łyżeczki suszonej chili
- pieprz
Na koniec:
- 3 łyżki oliwy
- papryczka chili
- mała czerwona papryka
Sposób przygotowania:
Soczewicę zalać w garnku 600 ml wody. Gotować do miękkości, odsączyć. Cebulę i czosnek posiekać, podsmażyć na oliwie. Dodać startą dynię, smażyć 3 min. Dodać soczewicę, pieprz i chili. Smażyć 5 min. Z mąki, jajka, 3/4 szklanki wody i szczypty soli zagnieść ciasto. Rozwałkować, wykroić krążki średnicy 6 cm. Można przygotować klasyczne pierogi lub na połowie wykrojonych okręgów położyć farsz, przykryć pozostałymi krążkami i zlepić brzegi. Gotować w osolonej wodzie 3 min od wypłynięcia, osączyć. Paprykę pokroić w kostkę, chili posiekać. Podsmażyć na oliwie, polać tłuszczem pierogi.
źródło: polki.pl
Składniki:
- 2 kg dyni (przed obraniem i usunięciem wnętrza)
- 3/4 kg mielonego mięsa drobiowego
- 1 duża cebula
- 1/2 szklanki rodzynek
- 4 ząbki czosnku
- 1 płaska łyżeczka mielonego kuminu (ostatecznie można go pominąć)
- 2 płaskie łyżki mieszanki suszonych pomidorów z chilli i oregano (jeśli nie masz gotowej mieszanki, użyj: 1/2 łyżeczki chilli, 1 łyżka suszonych pomidorów, 1 łyżka oregano)
- 4 łyżki oleju
sos beszamelowy
- 1 czubata łyżka masła
- 2 czubate łyżki pszennej mąki
- 3 szklanki mleka
- świeżo starta gałka muszkatołowa
- sól
- świeżo starty czarny pieprz
do posypania:
- 1 szklanka pestek dyni (nie są konieczne)
- 1 szklanka startego żółtego sera
dodatkowo do formy:
- 3 łyżki oleju
Sposób przygotowania:
Dynię pokroić na kawałki, obrać, usunąć miękki środek i pestki. Pokroić na plastry o grubości około 1 cm. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Obrane ząbki czosnku posiekać. Na dużej patelni rozgrzać olej, dodać cebulę, lekko posolić. Smażyć minutę cały czas mieszając. Dorzucić czosnek, wymieszać. Po 2-3 minutach dodać mięso, smażyć cały czas mieszając, aż mięso zmieni całkowicie kolor. Dodać rodzynki, kumin i mieszankę przypraw. Doprawić solą i pieprzem. Wlać pół szklanki wody. Smażyć na dużym ogniu przez 2-3 minuty, aż płyn w większości odparuje. Zestawić z ognia. Dwie trzecie plastrów dyni ułożyć w naczyniu wysmarowanym olejem. Lekko posolić i spryskać olejem. Na dynie wyłożyć mięso, na nim rozłożyć pozostałe plastry dni. Wszystko polać sosem beszamelowym. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Zapiekać przez 45-55 minut, aż dynia będzie miękka. Na sam koniec posypać zapiekankę serem, zwiększyć temperaturę do 220 stopni i zapiekać przez 3-4 minut, aż ser się rozpuści.
Sos beszamelowy: w garnku rozpuścić masło, dodać mąkę i cały czas mieszając smażyć przez pół minuty. Zestawić z ognia, wlać mleko, cały czas mieszać. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Postawić ponownie na średnim ogniu i doprowadzić do wrzenia- cały czas mieszać.
źródło: mniammniam.com CIASTO DYNIOWE Z JABŁKAMI
Składniki:
Ciasto:
- 300 g mąki tortowej
- 200 g masła, temp. pokojowa
- 3/4 szklanki cukru
- 3 jajka
- 200 g puree z dyni
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub esencji
- szczypta cynamonu
- 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
Dodatkowo:
- 2-3 jabłka, średnie
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiać do miseczki razem z proszkiem do pieczenia oraz sodą. Miękkie masło zmiksować, następnie dodawać stopniowo cukier, jajka, puree, cynamon oraz wanilię. Na koniec zmiksować razem z suchymi składnikami. Tortownicę o śr. 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto wyłożyć do tortownicy. Jabłka obrać i pokroić na ósemki. Ułożyć na cieście. Piec w temp. 180 C przez około 50-60 min do tzw. suchego patyczka.
źródło: ilovebake.plPLACUSZKI Z DYNI
Składniki:
- ok. 400 – 500 gr miąższu z dyni (czyli połówka niedużej dyni pozbawiona skóry i pestek)
- 2/3 szklanki mąki pszennej
- dwa jajka
- przyprawy: imbir, sól, pieprz
- dwie łyżki oliwy z oliwek
- olej do smażenia
- dwa pomidory świeże lub z puszki
- łyżka oliwy z oliwek
- łyżeczka octu winnego lub balsamicznego
- przyprawy: zioła, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Dynię oczyścić z pestek i obrać ze skóry, a następnie pokroić na kilka większych kawałków. Każdy kawałek dyni zetrzeć na tarce o grubych oczkach (jak do placków ziemniaczanych). Startą dynię wrzucić do dużej miski. Do małej miseczki wbić dwa jajka, dodać oliwę z oliwek, słuszną łyżeczkę imbiru, pół łyżeczki soli i dwie szczypty pieprzu, a następnie wszystko przez minutę-dwie intensywnie mieszać przy pomocy trzepaczki. Roztrzepane z przyprawami jajka wlać do miski z dynią i wszystko starannie wymieszać. Następnie do miski wsypać mąkę i znowu mieszać wszystkie składniki do czasu uzyskania jednolitej masy. Przed smażeniem placków można przygotować prosty sos: zmiksować delikatnie w blenderze dwa pomidory z dodatkiem oliwy, octu balsamicznego, soli, pieprzu i niewielkiej ilości oregano. Zamiast sosu pomidorowego z powodzeniem można dodać do placków dyniowych kwaśną śmietanę lub jogurt naturalny. Następnie na patelni należy rozgrzać dość mocno niewielką ilość oleju i przy pomocy łyżki nakładać niewielkie porcje przygotowanego ciasta. Placki smażyć po ok. dwie minuty z obu stron.
źródło: zajadam.pl
Składniki:
- 2 czerwone papryki, przekrojone na połówki
- 1 cebula, przekrojona na połówki
- 500 g dyni, pokrojonej na cząstki (ze skórką)
- 1 łyżka oliwy z oliwek extra virgin
- 250 g sera ricotta
- 1 jajko, roztrzepane
- 3 łyżki świeżej szałwii, posiekanej
- 30 g parmezanu, świeżo startego
- 200 g mąki plus nieco więcej do lepienia
- sól i pieprz
- listki świeżej szałwii, do przybrania
Sposób przygotowania:
Rozgrzać piekarnik do temperatury 200°C. Ułożyć połówki papryki i cebuli przekrojonymi stronami do dołu na blasze. Na innej blasze ułożyć cząstki dyni, skórą do góry. Piec paprykę i cebulę 30–35 minut, a dynię 45–55 minut, aż wszystkie warzywa będą miękkie. Przełożyć paprykę i cebulę do miksera. Wlać oliwę. Zmiksować niemal na gładko. Doprawić solą i pieprzem. Przelać do rondla i odstawić. Odczekać, aż dynia nieco przestygnie i nie będzie parzyć dłoni, a następnie zeskrobać miąższ ze skórki do miski. Utłuc na gładkie purée. Dodać ser ricotta, jajko, posiekaną szałwię i parmezan. Utrzeć i stopniowo dodając mąkę wyrobić luźne ciasto. Oprószyć stolnicę mąką. Podzielić ciasto na ćwiartki i oprószonymi mąką dłońmi ulepić z każdej długi wałeczek o średnicy 2 cm. Pokroić na kawałki długości 2 cm. Odcisnąć na każdym dekoracyjne rowki za pomocą widelca. Odstawić gnocchi w temperaturze pokojowej na 1–2 godziny, by przeschły. W dużym rondlu doprowadzić wodę do wrzenia. Wrzucać gnocchi, po 10–12 naraz i gotować 2–3 minuty, aż wypłyną na powierzchnię. Wyjmować łyżką cedzakową i przekładać na papierowe ręczniki, by odsączyć z wody. Przełożyć do podgrzanego naczynia żaroodpornego i trzymać w nieco rozgrzanym piekarniku do czasu ugotowania wszystkich gnocchi. Powoli rozgrzać sos paprykowo-cebulowy na małym ogniu. Gnocchi polać sosem, udekorować listkami szałwii i podawać.
źródło: allrecipes.pl