JAK WYBRAĆ DOBRY JOGURT?

JAK WYBRAĆ DOBRY JOGURT?

Podwójnie kremowe, odtłuszczone, owocowe, gęste… Liczba jogurtów w sklepowej lodówce jest przytłaczająca. Mamy do wyboru wiele rodzajów, smaków i producentów jogurtów, problem w tym, że nie wszystkie z nich mogą się pochwalić dobrym składem. Jak w takim razie wybrać ten najlepszy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów, podczas gdy jogurt jogurtowi nierówny? Spokojnie!- Przychodzimy z pomocą.



JOGURT NATURALNY, GRECKI, CZY OWOCOWY?

Rodzajów jogurtów jest cała masa, możemy jednak wyróżnić trzy główne typy: jogurt naturalny, jogurt typu greckiego, jogurt owocowy. Dwa pierwsze są najzdrowsze. Różnica między nimi polega na tym, że jogurt grecki przelewany jest do kubeczków, zanim zacznie fermentować. Dzięki temu zawiera większą ilość białka i tłuszczu, natomiast o wiele mniej cukru niż tradycyjny jogurt naturalny.

Jogurt naturalny charakteryzuje się łagodnym, lekko kwaśnym smakiem, znajdują się w nim bakterie kwasu mlekowego - Lactobacillus casei i Lactobacillus acidophilus, które zaliczane są do szczepów probiotycznych. Stąd też fermentowane produkty mleczne (także kefiry) są polecane przy kuracjach antybiotykowych. Jogurt naturalny ze względu na sporą zawartość wapnia zalecany jest dzieciom, młodzieży oraz kobietom. Inne korzyści ze spożywania jogurtu naturalnego: wpływa na perystaltykę jelita grubego, jest lekkostrawny, stąd bez obaw mogą włączyć go do swojej diety osoby z chorobami układu pokarmowego, dostarcza dużo witamin z grupy B, cynk, potas, fosfor.

Jogurt grecki jest gęstszy, bardziej kwaśny od naturalnego i posiada więcej białka oraz tłuszczu, co przekłada się na większą się zawartość witamin A i D, czyli właśnie tych rozpuszczalnych w tłuszczach. Produkowany jest z mleka odtłuszczonego i powstaje w wyniku fermentacji mleka, do którego dodaje się żywe kultury bakterii, a następnie przelewa do pojemników i to tam przebiega jego finalna fermentacja. Od rodzaju dodanego szczepu bakterii zależą smak i konsystencja jogurtu. Niektóre firmy mogą stosować środki zagęszczające, w takim przypadku produkt końcowy określany jest jako w stylu greckim. Jogurt grecki dzięki sporej zawartości białka wzmacnia mięśnie i sprzyja ich wzrostowi (w połączeniu z ćwiczeniami siłowymi).

Jogurty owocowe tak naprawdę zawierają śladowe ilości owoców. W tych lepszych (i adekwatnie droższych) będzie to co najwyżej 10%. Najczęściej w jogurtach owocowych znajdziemy zagęszczony sok, sztuczne aromaty i barwniki nadające produktowi tylko smak i zapach owoców widocznych na opakowaniu. Jogurty owocowe są często dedykowane dzieciom, a pomimo tego (o zgrozo!) zawierają sporo  cukru i ulepszaczy, które nie są korzystne dla zdrowia, ale mają gwarantować zachowanie idealnie kremowej konsystencji i intensywnego (sztucznie nadanego) koloru.
Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej jogurtów owocowych zawdzięczających swoją słodycz, kolor i aromat samym owocom.

JAKIE JOGURTY KUPOWAĆ?

Jeśli już idziemy do sklepu i stajemy przed półką sklepową, to na co zwracać uwagę na etykiecie jogurtu? Na pewno ważnym czynnikiem jest ilość składników. Prawdziwy jogurt powinien zawierać wyłącznie mleko oraz bakterie probiotyczne. Dwa główne szczepy bakterii, które powinny znaleźć się w jogurcie, to Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. 

  • Kolejną rzeczą jest termin przydatności. Jeśli jest długi, to znaczy, że jogurt został poddany termizacji, podczas której zabite zostały zarówno szkodliwe, jak i przydatne bakterie. Dlatego warto mimo wszystko wybierać te z krótszym terminem ważności.
  • Zawartość tłuszczu w jogurcie może wynosić od 0% do 8%. Najrozsądniej jest wybrać taki z zawartością tłuszczu między 1.5% a 2%, dzięki temu przyswoimy witaminy A, D, E i K oraz wapń.
  • Dietetycy podkreślają, że prawdziwy jogurt nie powinien zawierać substancji zagęszczających. Bo chociaż większość z tych stosowanych w jogurtach nie szkodzi naszemu zdrowiu, to jednak świadczy o ich mniejszej wartości odżywczej.

Tak więc aby wybrać ten najlepszy i najzdrowszy jogurt, trzeba się chwilę zastanowić i poczytać ich etykiety podczas robienia zakupów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybraliśmy właściwie.

PODSUMOWANIE

Wybór dobrego jogurtu to wcale nie jest najłatwiejsze zadanie. Mnogość oferowanego asortymentu może przyprawić o ból głowy. Jak podkreślają dietetycy z DietDoctor, jeśli nie ma konieczności eliminacji nabiału z diety, to warto kilka razy w tygodniu sięgać po produkty mleczne, zwłaszcza te fermentowane. Wpływają one korzystnie na stan flory bakteryjnej jelit, które, jak się okazuje, mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jaki jogurt wybrać: najprostszą radą będzie skupienie się na krótkim składzie. A jeśli sięgamy po jogurt owocowy, to sprawdzajmy, ile wsadu owocowego zawiera.