PRZEWODNIK PO PŁATKACH ŚNIADANIOWYCH
Od jęczmiennych przez owsiane aż do tych z dodatkiem suszonych owoców. Wybór wśród płatków śniadaniowych jest naprawdę różnorodny. Każdemu, komu najbardziej odpowiada taka forma porannego posiłku, poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę jego ulubionych zbóż.
PŁATKI OWSIANE
Płatki owsiane to przede wszystkim doskonałe źródło białka, witamin B, E, żelaza oraz wapnia. Owies jest pełnoziarnistym ziarnem, które dostarcza sporą ilość błonnika, który odpowiada z kolei za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Dodatkowo błonnik skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, reguluje cukier we krwi, zwiększa uczucie pełności, dba o odpowiedni poziom dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym.
100 g płatków zawiera:
- 376 kcal
- 11,9 g białka
- 7,2 g tłuszczu
- 69,4g węglowodanów
- 379 mg potasu
- 54 mg wapnia
- 455 mg fosforu
- 129 mg magnezu
- 3 mg cynku
- 4,19 mg manganu
Płatki owsiane to niezwykle szybki i sprawdzony pomysł na przygotowanie sycącego posiłku. W jaki sposób przygotować owsiankę? Możesz zalać płatki wodą lub mlekiem (roślinnym lub odzwierzęcym), a gdy zależy Ci na czasie, skorzystaj z tych błyskawicznych, które nie wymagają gotowania.
PŁATKI JĘCZMIENNE
To wszechstronne ziarno ma nieco ciągnącą się konsystencję i lekko orzechowy smak. jest bogate w wiele składników odżywczych i zapewnia imponujące korzyści zdrowotne. Od lepszego trawienia i utraty wagi, po niższy poziom cholesterolu i zdrowsze serce.Jęczmień jest bogaty w witaminy, minerały i inne korzystne związki roślinne
100 g płatków zawiera:
- 370 kcal
- 9,8 g białka
- 3,6 g tłuszczu
- 79,4 g węglowodanów
- 9,6 błonnika
- 388 mg potasu
- 31 mm wapnia
- 332 mg fosforu
- 90 mg magnezu
- 2 mg cynku
Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika również, że spożywanie płatków jęczmiennych może zapobiegać kamieniom żółciowym dzięki właśnie wysokiej zawartości błonnika. O tym, dlaczego wysoka zawartość błonnika w diecie jest ważna, przeczytasz w tym artykule. Dodatkowo jęczmień skutecznie obniża poziom złego cholesterolu. Płatki jęczmienne skutecznie spowalniają procesy przedwczesnego starzenia skóry dzięki zawartym w nim utleniaczom.
PŁATKI JAGLANE
To co wyróżnia płatki jaglane, to przede wszystkim wysoka zawartość białka, błonnika i przeciwutleniaczy, a także wapnia, który jest niezbędny do utrzymania zdrowych kości, a także prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Płatki jaglane to także źródło cennych przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego.100 g płatków zawiera:
- 391 kcal
- 8,1 g białka
- 3,2 g tłuszczu
- 84,3 g węglowodanów
- 3,8 błonnika
Płatki jaglane wytwarzane są z ziaren prosa, które jest źródłem serotoniny, dlatego uznaje się, że spożywanie płatków jaglanych może mieć pozytywny wpływ na poprawę nastroju. Dodatkowo działają antyalergicznie i skutecznie regulują poziom cukru we krwi. Myślisz o prawidłowo zbilansowanym jadłospisie i smacznych posiłkach? Już dziś znajdź najlepszego dietetyka w swoim mieście.