DIETA W CHOROBIE LEŚNIEWSKIEGO-CROHNA - ZALECENIA I PRZEPISY

DIETA W CHOROBIE LEŚNIEWSKIEGO-CROHNA - ZALECENIA I PRZEPISY

Choroba Leśniowskiego-Crohna to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób zapalnych jelit (ang. IBD). Jej dokładna przyczyna nadal nie jest w pełni poznana, i choć nie ma na nią skutecznego lekarstwa, istnieją różne terapie, które pozwalają na kontrolowanie objawów i poprawę jakości życia pacjentów. Choroba ta charakteryzuje się nawracającymi objawami, takimi jak częsta biegunka lub bóle brzucha, które mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie.

W celu złagodzenia objawów Choroby Leśniowskiego-Crohna, stosuje się różne metody leczenia. Optymalne podejście do terapii jest dostosowywane indywidualnie przez lekarza. W przypadku wyboru odpowiednich terapii farmakologicznych istnieje znaczna szansa na to, że pacjent będzie mógł znacząco poprawić swoją jakość życia, minimalizując uciążliwe objawy choroby.



Dieta w chorobie Leśniowskiego-Crohna



W okresach zaostrzeń Choroby Leśniowskiego-Crohna, pacjenci często przechodzą na dietę płynną, jednakże nie zaleca się utrzymywania jej przez dłuższy okres niż 3 dni. W okresach remisji, pacjenci powinni starać się spożywać różnorodne produkty zgodnie z zaleceniami dietetycznymi, dostosowując dietę do swojego wieku i masy ciała. Istotne jest, aby dieta nie była radykalnie odmienna od zdrowej diety, co oznacza, że powinna ona pozostawać zrównoważona i dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z Chorobą Leśniowskiego-Crohna obejmują:

  1. Unikanie potraw i napojów, które mogą nasilać objawy, takie jak pikantne potrawy, tłuste dania, alkohol oraz produkty zawierające dużo kofeiny.
  2. Spożywanie małych, częstych posiłków może pomóc w łagodzeniu objawów i ułatwiać trawienie.
  3. Skoncentrowanie się na produktach łatwo przyswajalnych, takich jak gotowane warzywa, chude białka (np. drób, ryby) oraz łatwostrawne źródła węglowodanów (np. ryż, ziemniaki). Zalecana jest dieta niskotłuszczowa.
  4. Zadbaj o odpowiednią nawodnienie i dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika w diecie, co może pomóc w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego.
  5. Konsultacja z lekarzem lub dietetykiem w celu dostosowania diety do indywidualnych potrzeb i monitorowanie zmian w trakcie leczenia.
Dieta w chorobie Crohna może pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia w okresie zarówno zaostrzeń, jak i remisji.



Żywienie pacjenta - produkty zalecane i niezalecane



Dietę pacjenta z Chorobą Leśniowskiego-Crohna należy dostosować indywidualnie, uwzględniając jego aktualny stan zdrowia, objawy i potrzeby żywieniowe. Pacjent powinien być świadomy, które produkty są zalecane do spożycia, a także tych, które powinien unikać w swojej diecie. Dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb jest kluczowe dla zarządzania chorobą i poprawy jakości życia pacjenta. Zazwyczaj bazą diety są produkty lekkostrawne. Poniżej znajdziesz pełną listę produktów zalecanych i niewskazanych w diecie osoby chorej.

Zalecane produkty
Produkty zbożowe: białe pieczywo o niskiej zawartości błonnika (biały chleb, bułki pszenne), makaron, kaszka pszenna, ryż jasny, sucharki.

Mleko i przetwory: Można podawać mleko, maślankę, twaróg chudy, w przypadku gdy u chorego nie występuje zaostrzenie objawów choroby.

Warzywa: pomidory bez pestek i skórki, kalafior (jeśli jest tolerowany), marchew, dynia, szpinak, sałaty (roszponka, rukola, mix), buraki, pietruszka, seler, ziemniaki.

Owoce: jabłka, brzoskwinie, truskawki, maliny, borówki, porzeczki, arbuz, melony, banany.

Mięso i ryby: nieprzetworzone, chude gatunki ryb i mięsa.

Tłuszcze: Roślinne źródła tłuszczy, np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy.

Remisja choroby Leśniowskiego-Crohna jest możliwa przy utrzymaniu kontroli nad chorobą. Odpowiednie żywienie to jeden z wazniejszych elementów tej terapii.

Niezalecane produkty
Produkty zbożowe: pieczywo razowe, grube kasze, otręby, mąki pełnoziarniste i razowe.

Mleko i przetwory: Zależy od tolerancji pacjenta, jednak kluczowa jest niska zawartość tłuszczu w produktach mlecznych.

Warzywa: kapusta, brukselka, fasola, groch, cebula, rzodkiew, kalarepa, papryka, pory.

Owoce: gruszki, czereśnie, wiśnie, śliwki, owoce suszone

Mięso i ryby: tłuste gatunki i produkty przetworzone

Tłuszcze: produkty bogate w tłuszcze nasycone, smalec, tłuste mięsa, ryby i nabiał.

U większości chorych obserwuje się podobne reakcje na niedozwolone produkty. Ograniczenie potraw wzdymających, tłustych czy przetworzonych może znacznie poprawić komfort życia pacjenta.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - Przepisy



Kasza jaglana z serem

Składniki:
70 g - Maliny

100 g - Jogurt naturalny, 2% tłuszczu

50 g - Kasza jaglana

80 g - Ser twarogowy chudy

20 g - Erytrol

Sposób przygotowania
Ryż ugotować na półtwardo, przestudzić, wymieszać z jajkiem, mięsem, kaszą i przyprawami (sól, pieprz, oregano). Uformować wedle uznania. Na głęboką patelnię wlać passatę, zagotować ją i włożyć do niej gołąbki. Dusić ok. 30 minut pod przykryciem.


Lekkostrawne gołąbki bez zawijania, w sosie pomidorowym

Składniki:

50 g - Jaja kurze, całe

24 g - Kasza manna

1 g - Oregano, suszone

1 g - Pieprz czarny

100 g - Ryż biały

1 g - Sól biała

200 g - Indyk, mięso mielone

240 g - Passata

Sposób przygotowania
Ryż ugotować na półtwardo, przestudzić, wymieszać z jajkiem, mięsem, kaszą i przyprawami (sól, pieprz, oregano). Uformować wedle uznania. Na głęboką patelnię wlać passatę, zagotować ją i włożyć do niej gołąbki. Dusić ok. 30 minut pod przykryciem.


Pyzy z mięsem z rosołu i surówką z marchewki

Składniki:
50 g - Jaja kurze, całe

130 g - Mąka pszenna, typ 500

180 g - Jabłko

135 g - Marchew

75 g - Mąka ziemniaczana

80 g - Pietruszka, korzeń

2 g - Pieprz czarny

1 g - Sól biała

300 g - Sztuka mięsa, gotowana

60 g - Marchew, gotowana

12 ml - Sok z cytryny

500 g - Ziemniaki

Sposób przygotowania
Ziemniaki obrać i ugotować. Następnie dodać do nich jajko, mąki, sól i zagnieść ciasto. Mięso z rosołu zmielić, dodać ugotowaną startą jedną marchew i pietruszkę. Wymieszać. Na stolnicy ciasto podzielić na małe części i każdą spłaszczyć. Na środek wyłożyć farsz i zalepić pyzy. Pyzy gotować ok. 5 minut od wypłynięcia. Surowe dwie marchewki zetrzeć i wymieszać z tartym jabłkiem i sokiem z cytryny.



PODSUMOWANIE



Dieta w chorobie Crohna może być jednym z ważniejszych elementów terapii i leczenia choroby Leśniowskiego. Należy pamiętać, że dieta chorobowa nie musi oznaczać szpitalnego, jałowego jedzenia. Odpowiednio przygotowane potrawy mogą być smaczne i odżywcze. Ważne jest, aby zwróci uwagę na lekkostrawne potrawy i małe posiłki. Warto skonsultować swój przypadek z dietetykiem, który zaproponuje odpowiednie przepisy dostosowane do nas. W dietach eliminacyjnych, takich jak ta, może dochodzić do niedożywienia. Choremu mogą grozić np. niedobory białka czy składników mineralnych i witamin, a to z kolei poskutkuje osłabieniem organizmu i niemożnością walki z chorobą.