LATO TO SEZON NA...

LATO TO SEZON NA...

Lipiec to miesiąc, który zapewnia sporą ilością dobrodziejstw. Stragany uginają się pod świeżymi warzywami i owocami. Korzystajmy, ile tylko możemy z tej masy sezonowych produktów, które kupimy w tym miesiącu w lokalnym warzywniaku, na bazarku lub zerwiemy prosto z ogródka. Warto przybliżyć także ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Owoce i warzywa to pełnia witamin i mikro oraz makroelementów, błonnika oraz antyoksydantów.



WARZYWA, NA KTÓRE SZCZEGÓLNIE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ LATEM



Bób — zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego oraz niską zawartość tłuszczu. Może zagościć w diecie osoby pragnącej schudnąć lub takiej, która ceni sobie prawidłowo zbilansowaną dietę. Ponadto charakteryzuje go znaczna ilość magnezu, żelaza i miedzi.


Fasolka szparagowa – dobre źródło witamin i składników odżywczych. Zielone ziarna fasolki zawierają flawonoidy (silne przeciwutleniacze). Ponadto fasolka bogata jest w witaminy A, C, E oraz kwas foliowy. 


Pomidory – wpływają na poprawienie odporności, a dzięki zawartości witamin A i E wykazują właściwości upiększające. Dzięki wysokiej zawartości potasu działają moczopędnie, przez co wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Pomidory są źródłem likopenu, który m.in. zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów. Najwięcej tego prozdrowotnie działającego związku znajduje się w przetworach pomidorowych m.in. w keczupie.


Cukinia – niskokaloryczne (100 g surowej cukinii dostarczy około 17-20 kcal) i lekkostrawne warzywo, zawierające spore ilości witaminy A, C, oraz witamin z grupy B. Ponadto, jest polecana osobom, którzy mają problemy z żołądkiem lub cierpią na zgagę. Według badań medycznych, ze względu na zawartość luteiny i zeaksantyny, czyli barwników roślinnych, chroniących siatkówkę oka, cukinia zmniejsza ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej.



OWOCE PEŁNE LATA



Jeżyny – dzięki obecności antocyjanów, błonnika i witaminy C (filiżanka świeżych owoców jeżyny (około 150 g) dostarcza 31 mg tej witaminy). Jeżyny wspomagają pracę układu krążenia. Witamina K, która poprawia krzepliwość krwi oraz strukturę kości również w dość sporej ilości znajduje się w jeżynach. Dzięki fitoestrogenom (naturalnie występujące estrogeny roślinne) owoce te pomagają także łagodzić objawy PMS i menopauzy.


Wiśnie – dobre źródło witamin: A, C oraz B12, a także minerałów takich jak miedź, mangan i potas. Warto wiedzieć, że 100 g tych owoców wystarcza, aby pokryć 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. Wspomagają pracę serca, są niskokaloryczne, dzięki czemu można spożywać je na diecie odchudzającej.


Agrest – wspomaga trawienie, koi nerwy i jest skarbnicą luteiny, wspomagającej pracę wzroku. Agrest znalazł także zastosowanie w kosmetyce, ponieważ zawiera spore ilości witaminy A i C. Jest niskokaloryczny i pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową. 


Brzoskwinie – sycą i świetnie gaszą pragnienie dzięki dużej zawartości wody. Są dobrym źródłem witamin A, C, E oraz potasu i miedzi. Wspierają pracę nerek, pomagają w walce z anemią i zaparciami i regulują pracę jelit. Wykazują pozytywny wpływ na włosy, skórę i paznokcie.



PODSUMOWANIE



Mimo że wymienione w artykule warzywa i owoce są dostępne w supermarketach praktycznie przez cały rok, jednak gdy rozpoczyna się ich sezon, to są o wiele smaczniejsze i charakteryzują się wyższą wartością odżywczą.
Jadłospis oparty o sezonowe produkty jest świetnym rozwiązaniem, a z pomocą dietetyka, którego możesz znaleźć na DietDoctor, takie menu będzie dobrze zbilansowane i pełni spersonalizowane.