SPOSÓB NA BEZSENNOŚĆ

SPOSÓB NA BEZSENNOŚĆ

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne znaczenie dla zachowania zdrowia ma dobry sen. Dostępne źródła wskazują na występowanie ponad 100 rodzajów jego zaburzeń! Jednym z nich jest bezsenność. Przyczyny jej występowania mogą być różne, zazwyczaj są powiązane ze złymi nawykami, nieprawidłowo zbilansowaną dietą i warunkami, w których śpimy. Zatem, jak radzić sobie z bezsennością i jakie znaczenie w walce z nią ma odpowiednie żywienie? Zapraszamy do lektury.



Złej jakości sen uniemożliwia zdrowy wypoczynek i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rozkojarzenie, zmęczenie i drażliwość to główne objawy, które mogą pojawić się u osób cierpiących na zaburzenia snu.

CO ZROBIĆ, ABY UCHRONIĆ SIĘ PRZED BEZSENNOŚCIĄ?

Zadbaj o higienę snu!

 

- zrezygnuj z drzemek w ciągu dnia,


- staraj się nie zasypiać na siłę,


- ogranicz czas spędzany w łóżku,


- wstawaj i kładź się spać o tej samej porze, bez względu na dzień tygodnia,


- pozbądź się zegarów z sypialni, aby nie stresować się upływającym czasem

JAK DBAĆ O HIGIENĘ SNU?

1. Znajdź czas na aktywność fizyczną

Staraj się być aktywnym fizycznie przynajmniej 3 razy w tygodniu, najlepiej w godzinach popołudniowych! Zmęczenie, które pojawi się po wysiłku, pozwoli szybciej zasnąć i zwiększy głębokość snu. Wybierz aktywność fizyczną dostosowaną do Twoich możliwości kondycyjnych. Jeśli nie lubisz chodzić na siłownię- nie zmuszaj się, postaw wtedy na basen, rower, bieganie lub wraz ze znajomymi zorganizuj mecz koszykówki.

2. Unikaj nikotyny, kofeiny i alkoholu

Ogranicz używki. W badaniach udowodniono, że palacze mają większe problemy ze snem niż osoby niepalące. Palacze śpią krócej, a ich sen jest mnie regeneracyjny, podobnie sprawa ma się z alkoholem. Bo chociaż alkohol skraca czas zasypiania to aldehyd octowy, który pojawia się w organizmie, jako metabolit trunków wysokoprocentowych, zakłóca i spłyca sen.

3. Dieta, a bezsenność

Kiedy jeść ostatni posiłek, aby nie wpływał on drastycznie na jakość snu? Kolację zaleca się zjeść około 2-3 godziny przed snem, aby uniknąć problemów z trawieniem. Spożywaj lekkostrawne produktów i unikaj ostrych przypraw. Dieta osób cierpiących z powodu zaburzeń snu powinna być pełna witamin i składników mineralnych. Nie powinno w niej także zabraknąć produktów bogatych w kwasy omega-3 (olej lniany i tłuste ryby, tj. makrela, sardynki czy łosoś).

W jakie produkty spożywcze warto wzbogacić dietę, gdy borykamy się z bezsennością?
Substancją ułatwiającą zasypianie jest tryptofan. Można go znaleźć w produktach mlecznych, orzechach, nasionach, bananach oraz miodzie. W trakcie całego dnia nie powinno się zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody.

W skomponowaniu w pełni zbilansowanego jadłospisu pomoże dietetyk, który na co dzień w swoim gabinecie spotyka się z równymi przypadkami. Dietetyk kliniczny w Poznaniu, Wrocławiu, Opolu czy też z dowolnego innego miasta w Polsce dopasuje plan żywieniowy oraz podpowie, jakie elementy stylu życia warta zmodyfikować, aby cieszyć się długim i nieprzerwanym snem.

4. Zarezerwuj czas dla siebie

W ciągu dnia znajdź czas, podczas którego będziesz mógł poświęcić się swoim pasjom i zainteresowaniom. Dzięki temu zrelaksujesz się i zmniejszysz napięcie wywołane codziennym stresem.

5. Zadbaj o atmosferę!

Cisza w sypialni sprzyja temu, że śpimy głębiej i jesteśmy bardziej wypoczęci po przebudzeniu. Spokojne, niezbyt głośne i występujące sporadycznie odgłosy w otoczeniu nie stanowią problemu i mogą być w ogóle nierejestrowane przez mózg. Problematyczne stają się natomiast dźwięki powyżej 55 dB (np. odkurzacz).
Urządzając sypialnię wybierz wygodny materac i przyjemną pościel. W końcu spędzisz tam 1/3 swojego życia! Temperatura w pokoju powinna wynosić około 24 stopnie. Staraj się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenie. Światło w sypialni powinno być przyciemnione i mieć żółtą barwę, tak, aby jak najbardziej przypominało zachód słońca. Oddziel strefę pracy od strefy odpoczynku! Nie przynoś do sypialni służbowego telefonu, laptopa czy podręczników i terminarzy. W łóżku wykonuj tylko te czynności, które sprawią, że się rozluźnisz. Przeczytaj książkę lub posłuchaj ulubionej muzyki.

PODSUMOWANIE

W większości przypadków przyczyny bezsenności biorą się ze złych nawyków, nieodpowiedniego żywienia, czy braku higieny snu. Są jednak osoby, które cierpią na tę przypadłość ze względu na różne choroby, traumatyczne przeżycia czy sporą dawkę stresu. Można temu spróbować zaradzić powyższymi wskazówkami. A jeśli to nie pomoże, najlepiej będzie wybrać się do specjalisty.