SIEMIĘ LNIANE,  TANIE I POLSKIE SUPERFOODS

SIEMIĘ LNIANE, TANIE I POLSKIE SUPERFOODS

Siemię lniane, pomimo że w ostatnim czasie zostało przez wielu zapomniane, jest bogatym źródłem mikroelementów, błonnika, manganu, witamin z grupy B oraz kwasów omega. Ogarom wartości odżywczych zawartych w siemieniu lnianym pozwala śmiało nazwać je polskim superfood. Mnóstwo badań naukowych potwierdza ich prozdrowotne działanie, dlatego warto przemycać te drobne nasionka do swojego codziennego jadłospisu.



CZY WARTO JEŚĆ SIEMIĘ LNIANE?



Siemię lniane jest źródłem zdrowego tłuszczu, przeciwutleniaczy i błonnika pokarmowego. Współczesne badania potwierdzają tezę, że siemię lniane może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowań na takie choroby jak: cukrzyca, choroby serca, a nawet nowotwory. 


Największe korzyści zdrowotne daje spożywanie nasion lnu w postaci zmielonej. Dlaczego? Siemię lniane jedzone w całości może być niestrawione przez przewód pokarmowy. Aby jak najbardziej wykorzystać dobrodziejstwa siemienia lnianego, dobrze jest przed zjedzeniem je zmielić lub zalać wodą, pod wpływem której spęcznieje i wydzieli śluz. To właśnie ten żel stanowi pożywkę dla dobrych bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym, działa on osłonowo na żołądek i jelita, np. przy wrzodach, refluksie i niestrawności.

A jak przechowywać siemię lniane? Całe ziarna lnu najlepiej trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu. Zmielone natomiast najlepiej włożyć do zamrażarki, aby zachować na dłużej wszystkie składniki odżywcze.

WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE SIEMIENIA LNIANEGO



1 łyżka siemienia lnianego waży około 10 g i dostarcza:

  • 48 kcal
  • 2,5 g białka
  • 3,1 g tłuszczu
  • 1,7g węglowodanów
  • 1,8g błonnika


Łyżka nasion lnu zawiera cenne witaminy i minerały: witaminę B1, B6, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas oraz cenne kwasy omega-3. Siemię lniane jest bogatym źródłem kwasu alfalinolenowego (w skrócie ALA), który może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszyć stany zapalne, uchronić przed zachorowaniem na choroby serca. Siemię lniane jest bogate również w błonnik pokarmowy, a to oznacza, że dodanie nasion lnu do codziennej diety sprzyja regularnemu wypróżnianiu i może poprawić trawienie. Tłuszcze zawarte w siemieniu lnianym mogą pomóc w walce z osteoporozą, zmniejszając ryzyko złamań kości.

Badania przeprowadzone z nasionami lnu potwierdzają również ich skuteczność w obniżaniu ciśnienia krwi. Kanadyjscy uczeni doszli do wniosków, że regularne jedzenie około 30 g lnu codzienne przez okres 6 miesięcy może skutecznie obniżyć wysokie ciśnienie krwi. 

Siemię lniane polecane jest również osobom, które mają skłonność do niezdrowych przekąsek. Okazuje się, że dodanie tych niewielkich nasion do jogurtu lub koktajlu może zmniejszyć ogólne uczucie głodu, co może być również pomocne przy odchudzaniu i kontrolowaniu wagi. 





SIEMIĘ LNIANE W DIECIE WEGAŃSKIEJ I NIE TYLKO



Siemię lniane można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Lekko orzechowy smak nasion lnu wzbogaci sałatki, twarożki, koktajle, owsianki, granole, a także wypieki: ciastka czy chleb. Siemię jest znakomitym zagęstnikiem sosów, pulpetów i zup – zmielone nasiona miesza się z wodą i dodaje do gotującej się potrawy. Warto nimi zastępować tradycyjną panierkę do smażenia kotletów z piersi kurczaka lub schabowych. Siemię lniane doskonale zastąpi jajka. Wystarczy zmieszać 1 łyżkę (ok. 7 g) zmielonego siemienia z 3 łyżkami wody, żeby uzyskać zamiennik 1 jajka.

PODSUMOWANIE



W małych nasionach lnu ukryta jest kwintesencja zdrowia. Mnóstwo wartości odżywczych, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych mających pozytywny wpływ na zdrowie.

Często pośród zagranicznych i egzotycznych produktów szukamy tych, które możemy nazwać superfoods. A tymczasem na naszym rodzimym podwórku mamy produkt, niczym nieodbiegający od tych zagranicznych i trudno dostępnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, nie tylko prozdrowotnych właściwości lnu, ale także zdrowego odżywia, bilansowania codziennego jadłospisu lub potrzebujesz fachowego poradnictwa żywieniowego, skorzystaj z wyszukiwarki specjalistów na DietDoctor i umów się na wizytę w swoim mieście.