Czas na rower!

1. Lepszy sen.


Tak jak po każdej aktywności fizycznej, tak samo po przejażdżce rowerowej początkowo możesz czuć się zmęczony i bez sił, ma to jednak swoje plusy: wpływa pozytywnie na komfort snu. Przeprowadzono badania, podczas których osoby cierpiące na bezsenność zaczęły regularnie uprawiać sport. Jaki był wynik tego eksperymentu? Badani zaczęli zasypiać o wiele szybciej, a długość snu wydłużyła się o prawie godzinę.


 


\"\"


 


2. Utrata wagi.


Jazda na rowerze pozwala spalić od 400 do 1000 kcal na godzinę (zależy to od tempa, którym jedziesz oraz od Twojej wagi). Oczywiście istnieje wiele innych sportów, podczas wykonywania których możesz spalić więcej kcal, ale… jeśli to właśnie jazda na rowerze sprawia Ci przyjemność i połączysz to z odpowiednim żywieniem, masz gwarancję, że zbędne kilogramy z pewnością szybko odejdą w niepamięć.


 


3. Zdrowsze płuca, serce i… szybciej u celu.


Z licznych badań wynika, że osoby, które zamiast samochodu wybierają przejażdżkę rowerem wdychają mniej spalin. Badacze z University of Glasgow dowiedli, że codzienny dojazd do pracy na dwóch kółkach obniża ryzyko wystąpienia chorób serca oraz zachorowania na nowotwór. Zamiast samochodu, autobusu czy tramwaju do pracy dojedź rowerem! Dzięki temu nie tylko zrobisz coś dobrego dla swojego zdrowia, ale także unikniesz korków i dotrzesz zawsze na czas.


 


\"\"


 


4. Wzmocniony układ odpornościowy.


Powszechnie uważa się, że wraz z nadejściem wiosny i ciepłego powietrza maleje liczba przeziębień czy zachorowań na grypę, co jest absolutną... nieprawdą! Z początkiem wiosny mamy do czynienia z kolejnym przesileniem. Ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne, takie jak: wzrost temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza sprzyjają mnożeniu się wirusów! Po długiej zimie organizm jest osłabiony, między innymi przez ubogą w składniki odżywcze i witaminy dietę. Jazda rowerem hartuje organizm, co sprawia, że infekcje stają się zupełnie niegroźne.


 


5. Poprawa samopoczucia.


Podczas aktywności fizycznej produkowane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które odpowiadają za lepsze samopoczucie. Poza tym po zakończonej przejażdżce rowerowej wypełni Cię uczucie szczęścia związane np. z pokonaniem własnych słabości czy ustanowieniem nowego rekordu! Inną zaletą tej aktywności fizycznej jest podziwienie widoków na trasie. Jeśli trapi Cię jakiś problem, wybierz się na rower sam- to świetna okazja na przemyślenia i zrelaksowanie w samotności. 


 


Dieta rowerzysty


Jeśli wybierasz się na długą wycieczkę rowerową nie możesz zapomnieć o jedzeniu, które na trasie doda Ci nowej energii. Pamiętaj jednak, że obfite i ciężkie posiłki sprawią, że staniesz się ociężały i dalsza jazda może okazać się niemożliwa. Najlepiej sprawdzą się przekąski, które bez problemu będziesz mógł złapać w rękę i swobodnie skonsumować. 


Poniżej dodajemy kilka przepisów na zdrowe batony:


Batony owsiane


Batony z amarantusem i bakaliami


Batony owsiane z jabłkiem


Batoniki kokosowe


Batoniki granola


 


 \"\"


 


Czy wiesz, że utrata 1-1,5 litra wody (2% masy ciała) jako efekt pocenia się, sprawia, że obniża się zdolność do wykonywania wysiłku nawet o 20%? Nie zapomnij więc o odpowiednim nawadnianiu organizmu!


 


Niezależnie z jakiego powodu wybierasz dwa kółka, czy dlatego, że zależy Ci na poprawie kondycji, na zdrowiu czy oszczędzeniu pieniędzy- rozpoczęcie przygody rowerowej może być jedną z najlepszych decyzji jaką możesz podjąć tej wiosny. 


 


Zastanawiasz się nad inną aktywnością? Przeczytaj o zaletach biegania! 


BIEGANIA: SPOSÓB NA ZDROWIE I SZCZĘŚCIE


JAKIE BUTY DO BIEGANIA WYBRAĆ?