ŹRÓDŁO ŻYCIA - JAKĄ WODĘ WYBRAĆ I ILE NALEŻY JEJ PIĆ?

ŹRÓDŁO ŻYCIA - JAKĄ WODĘ WYBRAĆ I ILE NALEŻY JEJ PIĆ?

Woda stanowi największą składową naszego organizmu. Średnia jej zawartość
mieści się w przedziale 60-70% masy ciała, w zależności od płci i wieku. Nic więc dziwnego, że woda jest nam niezbędna do życia, a wybór odpowiedniej jakości wody do picia stanowi nie lada wyzwanie.Jak woda wpływa na nasz organizm?Reguluje kluczowe funkcje fizjologiczne takie, jak:

 • utrzymanie stałej temperatury ciała,
 • trawienie,
 • wchłanianie składników odżywczych,
 • wydalanie produktów metabolizmu i toksyn.

Wpływa na wygląd i samopoczucie poprzez:

 • zaspokojenie pragnienia,
 • poprawę elastyczności i sprężystości skóry,
 • poprawę kolorytu i wyglądu cery,
 • redukcję skłonności do uszkodzeń mechanicznych i infekcji skóry.


Jak rozpoznać odwodnienie?Do najczęstszych objawów odwodnienia organizmu należą:

 • spadek wydolności fizycznej,
 • pogorszenie pamięci, koncentracji i nastroju,
 • bóle głowy,
 • wzrost temperatury ciała i częstości oddechu.


Co ciekawe, pierwsze objawy odwodnienia pojawiają się już przy utracie płynów na poziomie 1% - czyli przy stosunkowo niewielkim spadku.
Utrata płynów na poziomie 4% niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje zdrowotne, a deficyt przekraczający 8% może doprowadzić nawet do śmierci.

Poważne odwodnienie przyczynia się do wystąpienia m.in.: zaburzeń mowy, zaburzeń rytmu serca i drgawek, niewydolności nerek, spadku ciśnienia krwi (hipotensji), zaparć czy zaburzeń wydzielania śliny.


Ile wody powinniśmy zatem pić w ciągu dnia?

Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od kilku czynników takich, jak: wiek, płeć, temperatura otoczenia (pogoda) czy aktywność fizyczna.

Norma na wodę dla przeciętnej osoby dorosłej wynosi od 2 do 2,5 l na dobę. Trzeba jednak pamiętać, że są to normy dla osoby charakteryzującej się umiarkowaną aktywnością fizyczną, przebywającej w umiarkowanym klimacie.


Kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na wodę?

 • W okresie ciąży i podczas karmienia piersią.
 • W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej.
 • Podczas stosowania diety o wyższej wartości energetycznej i bogatej w błonnik pokarmowy.
 • Przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności powietrza.
Jaką wodę wybrać?Okazuje się, że woda wodzie nierówna, a podczas wyboru odpowiedniej wody dla siebie warto dokładnie czytać jej etykietę.
Woda stanowi cenne źródło składników mineralnych, które są niezbędne do utrzymania zdrowia.


Ze względu na zawartość składników mineralnych wody można podzielić na:

 • niskozmineralizowane (50 - 500 mg/l),
 • średniozmineralizowe (500 - 1500 mg/l),
 • wysokozmineralizowane (≥ 1500 mg/l).


Należy podkreślić, że woda źródlana różni się od wody mineralnej, ponieważ zawiera mniej składników mineralnych. Taki rodzaj wody jest polecany m.in.: małym dzieciom, kobietom ciężarnym i osobom starszym.

Szczególnie polecanymi rodzajami wód są te nisko i średniozmineralizowane o wyższej zawartości wapnia i magnezu i niższej zawartości sodu. Wody wysokozmineralizowane, z większą ilością sodu, są zalecane głównie osobom bardzo aktywnym fizycznie i sportowcom. 
Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny z kolei unikać wód bogatych w sód.

W przypadku występowania dolegliwości żołądkowych warto wybierać wody o wyższej zawartości wodorowęglanów.


Czym są wody lecznicze?

Wody lecznicze charakteryzują się wysoką zawartością konkretnych składników mineralnych, dlatego powinny być zalecane w określonych przypadkach klinicznych pod okiem lekarza lub dietetyka. 
Do wód leczniczych należą np. wody: Jan, Zuber, Józef, Franciszek czy Mieszko.

Tylko woda niegazowana?Błędem jest stwierdzenie, że powinno się wybierać jedynie wodę niegazowaną. W rzeczywistości dwutlenek węgla zawarty w wodzie nie jest szkodliwy dla zdrowia, a dzięki swoim właściwościom drażniącym kubki smakowe przyczynia się do większego uczucia orzeźwienia i skuteczniej gasi pragnienie. 

Wody gazowanej powinny natomiast unikać osoby chorujące na nadkwasotę, choroby gardła i strun głosowych oraz zaburzenia trawienia.


Czy kupne wody smakowe to dobry wybór?

Sklepowe wody smakowe zazwyczaj zawierają znaczące ilości cukru oraz barwniki i konserwanty, dlatego nie powinny stanowić zamiennika dla czystej wody.


Dobrym rozwiązaniem jest natomiast dodanie do dzbanka lub szklanki wody kawałków owoców np. cytrusów, truskawek lub mięty, które świetnie urozmaicą jej smak.PodsumowanieWoda jest jednym z najważniejszych elementów życia i główną składową masy ciała człowieka. Picie odpowiedniej ilości wody wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zdrowy wygląd skóry. Zalecaną wodą dla osób zdrowych jest woda niskozmineralizowana oraz woda średniozmineralizowana. W wybranych przypadkach warto sięgnąć po wodę wysokozmineralizowną, zawierającą odpowiednią ilość wapnia, magnezu i sodu.