DIETA DASH - BEZPŁATNY JADŁOSPIS DO POBRANIA
O diecie DASH mogliście poczytać w ostatnim artykule. Dowiecie się z niego, czy warto przejść na dietę DASH, komu ona służy i co ją wyróżnia.
Psychodietetyczka Katarzyna Ligęza tym razem przygotowała dla Was drugą część artykułu, a w nim przykładowy jadłospis diety DASH oraz mnóstwo praktycznych porad, którymi dzieli się ze swoimi pacjentami na co dzień.
DIETA DASH W PRAKTYCE
Wprowadzenie w życie diety DASH nie wymaga przeprowadzenia rewolucji. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, żeby zacząć korzystać z jej dobroczynnych właściwości. Jak dostosować swój codzienny jadłospis do zasad diety DASH?- Wybieraj produkty zbożowe z pełnego ziarna – kasze, razowe pieczywo, pełnoziarniste makarony.
- Zadbaj o to, by w każdym posiłku znalazły się warzywa i owoce. Powinny one zajmować połowę talerza.
- Codziennie pij chude mleko, jogurt, maślankę lub kefir. Jeśli lubisz sery żółte, ogranicz je do dwóch plasterków dziennie.
- Codziennie zjadaj garstkę orzechów i pestek (30 g).
- Dwa lub trzy razy w tygodniu zjadaj porcję (100-150 g) tłustej ryby morskiej (śledzia, łososia, makreli, tuńczyka, sardynek).
- Zamiast czerwonego mięsa (wołowiny, wieprzowiny, baraniny) wybieraj chude gatunki drobiu.
- Jedz nie więcej niż 4 jaja tygodniowo (wliczając w to te wykorzystane do przygotowania potraw takich jak kluski czy naleśniki).
- Zamiast solą, doprawiaj potrawy aromatycznymi ziołami, papryką, przyprawami korzennymi.
- Polub strączki: co najmniej dwa razy w tygodniu jedz gulasze, kotleciki, pasty przygotowane z fasoli, soczewicy albo grochu.
- Unikaj smażenia i grillowania. Większość potraw gotuj w wodzie lub na parze, piecz.
- Pamiętaj o regularnym nawadnianiu się. Przez cały dzień popijaj małymi łykami wodę niegazowaną.
POBIERZ JADŁOSPIS
Pobierz jadłospis i wprowadź nowe posiłki do swojej diety.Jeśli potrzebujesz porady specjalisty, zajrzyj na profil psychodietetyczki Katarzyny Ligęzy i umów się na indywidualną konsultację.