ZDROWE PRZEKĄSKI ZAMIAST SŁODYCZY

ZDROWE PRZEKĄSKI ZAMIAST SŁODYCZY

Całkowite wykluczenie słodkich przekąsek może stanowić nie lada problem dla większości osób. Jest to szczególnie trudne ze względu na to, że łakocie odznaczają się szczególną smakowitością i są łatwo dostępne, a spora część osób sięga po nie, tłumacząc się brakiem czasu. Dobrą alternatywą są domowe łakocie, które możemy przygotować z niskoprzetworzonych produktów oraz owoców dostępnych w każdym sklepie.Z czym wiąże się nadmierne spożycie cukru?Większość kupnych słodkości nie przynosi korzyści dla naszego organizmu. Zawierają one niewiele wartościowych składników odżywczych, a sporo tych, których w zdrowej diecie powinniśmy unikać np. tłuszcze trans, cukry proste. Spożywanie nadmiaru cukrów prostych może wiązać się z rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych, do których zaliczamy m.in. otyłość, choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzyca


Dobrą alternatywą dla sklepowych słodkości są niskoprzetworzone, zdrowe przekąski, które nie tylko smakują, ale również stanowią cenne uzupełnienie diety. Są źródłem energii, ale również witamin i składników mineralnych.Alternatywy słodkich przekąsekJakie produkty wybierać, aby zaspokoić ochotę na słodkie?

Suszone owoce i bakalie, ich spożywanie wiąże się z dostarczaniem wielu cennych składników, w tym błonnika, witamin i minerałów. Bakalie mogą być pomocne również w przypadku zaparć. Są przekąską, którą można spożywać samodzielnie, lub jako dodatek np. do owsianki, czy jogurtu. 


Gorzka czekolada to źródło cennych przeciwutleniaczy, a aktualne badania wskazują, że jej regularne spożywanie w niewielkich ilościach (np. 1-2 kostki na dobę) w istotny sposób przyczynia się do obniżenia ryzyka chorób serca oraz wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi. 


Zamiast wysokokalorycznych lodów z dużą ilością tłuszczu i cukru spróbuj lody bananowe! Wystarczy zblendować zamrożone banany i dodać ulubione zdrowe dodatki np. ziarna kakao lub orzechy.

Pomysły na zdrowe desery


Czekoladowo-bananowy budyń z nasionami chia

120 g Banan

20 g Kakao

1 g Cynamon

400 ml Mleko 2% tłuszczu

40 g Nasiona chia


Nasiona chia wraz z kakao wymieszać i zalać mlekiem. Następnie odstawić na 30 minut. Po upływie wyznaczonego czasu do przygotowanej mieszanki dodać banana i zmiksować. Całość można dodatkowo posypać odrobiną cynamonu.


Lody banan-masło orzechowe

Składniki:

60 g - Banan

5 g - Czekolada gorzka

100 g - Jogurt naturalny

10 g - Masło orzechowe 


Banana, masło orzechowe i jogurt zblendować na gładką masę, wymieszać z posiekaną czekoladą. Całość przełożyć do foremek i mrozić minimum 2 godziny przed podaniem.Jak zmniejszyć ochotę na słodycze?O czym jeszcze warto pamiętać jeśli chcemy zmniejszyć udział słodyczy w diecie?


-Zadbaj o zdrowy sen, dzięki temu organizm nie będzie się domagał dodatkowej energii w postaci łatwodostępnych przekąsek!
-Zrezygnuj z białego cukru, na rzecz naturalnych słodzików, takich jak erytrol lub ksylitol. 


Jeśli chcesz popracować nad swoimi nawykami żywieniowymi lub potrzebujesz porady, skorzystaj z pomocy dietetyka. W naszym rankingu znajdziesz najlepszych specjalistów z całej Polski.