CZY WARTO IŚĆ DO DIETETYKA? GOTOWA DIETA KONTRA DIETA OD DIETETYKA
Po co płacić za wizytę u specjalisty, skoro jadłospis można skomponować sobie samodzielnie lub skorzystać z gotowych propozycji, których pełno w internecie? Zwykle osoby, które chcą zrzucić parę kilogramów, próbują różnych diet i rozwiązań na własną rękę, aby osiągnąć cel. Bardzo często kończy się to mizernym skutkiem, zniechęceniem, niedoborami składników odżywczych oraz efektem jo-jo. Czy na pewno musi to tak wyglądać?
W dzisiejszych czasach Internet to skarbnica wiedzy i bez problemów możemy znaleźć w nim gotowy jadłospis (często średniej jakości). Dodatkowo mamy wrażenie, że jeśli trochę poczytamy o jakimś temacie, to automatycznie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie i nie potrzebujemy fachowej porady specjalisty. Jednak jak się okazuje, efekty diet odchudzających stosowanych na własną rękę są różne.
Gotowe diety odchudzające dostępne do pobrania z różnych stron internetowych są tak ogólne i restrykcyjne, że bardzo często nie spełniają podstawowych norm żywieniowych. Dzienna podaż kalorii na poziomie 1000 kcal to prosta droga do niedoborów pokarmowych. Rozchwiane hormony, anemia, łamliwe paznokcie, pogorszenie stanu cery i włosów to tylko niektóre skutki uboczne restrykcyjnych diet odchudzających. Dodatkowo bardzo często takim dietom towarzyszy efekt jo-jo.
Gwałtowne odchudzanie, nie jest wskazane nikomu, a zwłaszcza młodym kobietom, ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń miesiączkowania oraz rozregulowanie wydzielania hormonów. Lepszym rozwiązaniem będzie stopniowa redukcja masy ciała oscylująca w przedziałach 0,5- 1 kg na tydzień.
Odchudzanie pod okiem dietetyka jest dużo bardziej skuteczne niż próby podejmowane na własną rękę. Bardzo często dzieje się tak, że podczas współpracy z dietetykiem w pół roku osiągamy to, co próbowaliśmy wcześniej osiągnąć samodzielnie przez wiele lat.
CZY WARTO IŚĆ DO DIETETYKA?
W czym leży przewaga odchudzania prowadzonego przez dietetyka?- Pierwszym podstawowym faktem jest to, że dietetyk dostosowuje posiłki do indywidualnego pacjenta. Przed ułożeniem diety przeprowadza on dokładny wywiad żywieniowy, na którym się opiera, konstruując jadłospis. Pyta o preferencje, choroby, przykładowy dzień z posiłkami. Przeprowadza dokładne pomiary ciała i w razie potrzeby zaleca zrobienie dodatkowych badań medycznych.
Udając się do dobrego dietetyka mamy gwarancję otrzymania spersonalizowanego planu żywieniowego, a nie ogólnikowego spisu posiłków.
- Dietetyk edukuje i motywuje, bardzo często wizyta nie kończy się jedynie na zaleceniach dotyczących zdrowego układania posiłków. Zadaniem dietetyka jest również podtrzymanie motywacji, dzięki czemu nie rezygnujemy z diety tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku stosowania gotowych jadłospisów. Wizyty kontrolne poza sprawdzaniem pomiarów polegają także na rozmowie o naszym odżywianiu i samopoczuciu. Jeśli po pierwszych tygodniach diety okaże się, że jakiś element jadłospisu nam nie pasuje, warto to zgłosić dietetykowi, który dokona odpowiednich modyfikacji planu żywieniowego.
- Dieta ułożona przez dietetyka nie powinna być stosowana „za karę”. Zaplanowana jest w ten sposób, że zazwyczaj jemy to, co lubimy, natomiast jej zbilansowanie daje nam dodatkowy efekt, który chcemy uzyskać. Odwiedzając dietetyka mamy również gwarancję, że przygotowana dieta nie będzie „głodówką”, która wyniszcza organizm. Zupełnie inaczej jest w przypadku stosowania gotowych diet.- Jeśli podczas przestrzegania diety zdarzy się sytuacja, że nasza droga ku upragnionemu efektowi, jest równie daleka, jak na samym początku, możemy razem z dietetykiem zastanowić się, co jest tego powodem. Zmodyfikuje on posiłki tak, aby skuteczniej dążyć do celu, a przy okazji zmotywuje do dalszej kontynuacji obranej drogi. Podczas stosowania gotowych diet, nie mamy zapewnionego odpowiedniego wsparcia, więc bardzo często rezygnujemy.
PODSUMOWANIE
Jest wiele powodów przemawiających za pójściem na wizytę do dietetyka. Jeśli chcemy zmienić coś w swoim życiu, to warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem. Dla wielu osób minusem może być koszt takich wizyt. Warto jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na korzystanie z darmowych diet dostępnych online, płacimy często naszym czasem. Usilnie czekamy na efekty, które albo w ogóle się nie pojawiają, a jeśli już to tylko na chwile.Podczas odchudzania bardzo często nie chodzi tylko o szczupłą sylwetkę, ale także o zdrowie, poprawne nawyki żywieniowe i lepsze samopoczucie każdego dnia. W sytuacji, kiedy zdrowie zaczyna nam szwankować, kiedy samopoczucie i pewność siebie drastycznie spada, przestają się liczyć jakikolwiek pieniądze. Dlatego warto wybrać się do dietetyka, aby ustrzec się przed takimi sytuacjami. Przed wyborem odpowiedniego dietetyka, warto zrobić rozeznanie na rynku specjalistów. Najlepsi dietetycy korzystają z DietDoctor i tam też ich znajdziecie.