10 ZASTOSOWAŃ SIEMIENIA LNIANEGO

10 ZASTOSOWAŃ SIEMIENIA LNIANEGO

Myślisz, że drobne ziarenka siemienia lnianego mają zastosowanie wyłącznie w odżywianiu? Nic bardziej mylnego, siemię lniane z powodzeniem można wykorzystać w pielęgnacji ciała oraz włosów. Uniwersalne właściwości siemienia lnianego sprawiają, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów w kuchennej szafce.



DO CZEGO WYKORZYSTAĆ SIEMIĘ LNIANE?

Maseczka do włosów czy do twarzy, żel do włosów kręconych, peeling, szampon, żel do masażu lub do ciała… Lista zastosowań siemienia lnianego w kosmetyce jest dość długa. Wystarczy jedynie kupić siemię lniane i zrobić sobie prawdziwe domowe SPA.


ZALETY SPOŻYWANIA SIEMIENIA LNIANEGO
Siemię lniane posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Jego spożywanie może wpłynąć korzystnie na pracę serca i układu pokarmowego. Ponadto obniża poziom cholesterolu oraz usprawnia pracę układu trawiennego. Ziarenka te można spożywać, zalewając je wrzątkiem i zaparzając kilkanaście minut lub gotując do czasu powstania „żelowej” konsystencji. W takiej formie doskonale sprawdzi się w połączeniu z owocami lub naturalnym sokiem owocowym jako forma zdrowego kisielu. Można też dodawać nasionka do koktajli lub sałatek.

DOMOWE KOSMETYKI Z SIEMIENIEM LNIANYM

Siemię lniane świetnie wpływa na nawilżenie skóry oraz włosów, dlatego warto je uwzględnić w codziennej pielęgnacji, a nie tylko w menu. Siemię lniane można zastosować do pielęgnacji twarzy oraz całego ciała. Takie zabiegi nie tylko wpłyną na poprawę stanu skóry, ale zapewnią też przyjemną dawkę relaksu. Przekonaj się o tym na własnej skórze. Jak? Poniżej podajemy przepis na podstawowy żel lniany, który będzie bazą do stworzenia kolejnych aż 10 kosmetyków.

Przepis na żel lniany

Łyżkę niezmielonych ziaren zalać szklanką wody i gotować na wolnym ogniu około 15 minut, od czasu do czasu zamieszać. Żelową konsystencję odcedzić przez sito, aby pozbyć się ziarenek.

Prawda, że proste? Sprawdźcie w takim razie, jak wykorzystać tak przygotowany żel.


1. Maseczka do włosów
Siemię lniane wpływa na dobre nawilżenie, dlatego warto stosować je na przesuszone włosy. Po użyciu kosmetyków z tych nasionek włosy będą bardziej nawilżone, miękkie w dotyku i jednocześnie sprężyste.
Przygotowany żel po ostudzeniu można nałożyć na włosy w formie maseczki lub wykorzystać go jako bazę do przygotowania innej. Zastosowany samodzielnie doskonale nawilży włosy. Można go też połączyć z ulubionym kosmetykiem lub dodać inne produkty, które znajdują się w  kuchennej szafce. Polecamy np. żółtko (dostarczy  włosom odpowiednich protein, jednak jeśli masz suche włosy, nie dodawaj dużej ilości tego składnika lub całkowicie z niego zrezygnuj) lub miód (dodatkowo poprawi nawilżenie).


2. Maseczka do skóry głowy

Jeśli masz wrażliwą, przesuszoną skórę głowy warto zastosować żel lniany po umyciu włosów. Taki kojący okład poprawi nawilżenie i przyniesie ulgę.3. Płukanka do włosów

Na bazie przygotowanego wcześniej żelu możesz przygotować płukankę, czyli rozcieńczyć z wodą w takiej proporcji, żeby uzyskać płynną konsystencję. Lnianą płukankę wykorzystaj podczas ostatniego płukania włosów. Nie zmywaj jej już wodą. Dla lepszego nawilżenia zamiast wody możesz wykorzystać naturalny sok aloesowy, który także doskonale wpływa na nawilżenie włosów.  


4. Żel do włosów kręconych

Należy stosować go tak samo jak zwykły żel. Wystarczy nabrać w ręce odpowiednią ilość i wgnieść we włosy. Po wyschnięciu, ugnieć je jeszcze raz, żeby pozbyć się usztywniającej warstwy. Włosy po zastosowaniu takiego żelu są nie tylko ładnie i trwale ułożone, ale też przyjemne w dotyku, nawilżone i bardzo sprężyste.


5. Szampon do włosów

W czystej formie żelu sprawdzi się świetnie do delikatnego odświeżenia włosów i nadania im miękkości. Niestety nie nadaje się dla osób, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami.


6. Maseczka do twarzy
Jeśli marzy Ci się gładka, nawilżona cera, koniecznie wypróbuj maseczkę z siemienia lnianego. Można stosować ją w formie żelu (z nasionkami lub bez) lub z dodatkami. Wystarczy wymieszać kleik lniany np. z miodem czy gliceryną (poprawią nawilżenie) lub startym jabłkiem (doskonałe dla skóry trądzikowej).7. Peeling

W tym przypadku podczas przygotowywania żelu nie ma konieczności usuwania ziaren. W celu uzyskania peelingu zmieszaj żel lniany ze zmielonymi ziarnami kawy (mogą być wcześniej zaparzone). Warto też dodać odrobinę oleju (może to być nawet olej lniany). Peeling świetnie działa i aromatycznie pachnie. Dla przyjemniejszego efektu aromaterapii można dodać odrobinę żelu pod prysznic (np. o zapachu pomarańczy) lub olejku aromatycznego (warto wcześniej sprawdzić, czy nas nie uczula). 


8. Żel do masażu

Zmieszaj żel lniany z olejem kokosowym lub innym olejem spożywczym. Dla przyjemniejszego aromatu można dodać olejki zapachowe (jak w poprzednim punkcie, również upewniamy się, czy nie wywołują reakcji alergicznych). Taki żel sprawdzi się nie tylko w sytuacji, kiedy marzy nam się chwila relaksu, ale również w przypadku podrażnionej, suchej skóry.


9. Zamiast soli do kąpieli

Kąpiel z dodatkiem żelu lnianego pozwoli nawilżyć skórę i nadać jej sprężystości. 


10. Okład wysuszoną skórę stóp

W przygotowanym wcześniej żelu lnianym mocz stopy minimum 15 minut. Efekt powinien być zauważalny już za 1 razem.

PODSUMOWANIE

Siemię lniane jest bardzo uniwersalnym produktem, można je wykorzystać zarówno w kosmetyce, jak i kuchni. Poprawa zdrowia i urody wcale nie musi kosztować fortuny. Proste domowe sposoby na poprawę wyglądu cery niejednokrotnie okazują się najskuteczniejsze. W kwestii zdrowego wyglądu skóry na ciele, złagodzenia uczucia szorstkości oraz poprawy stanu nawilżenia również śmiało można polegać na tych drobnych nasionkach.
Zbilansowany jadłospis bogaty w pozostałe substancje antyoksydacyjne, witaminy oraz minerały wspomoże wspaniale kurację siemieniem lnianym. Najlepszym wyjściem będzie udanie się do dietetyka, który przygotuje przepełniony substancjami odżywczymi upiększający jadłospis tygodniowy.