JAKIE BUTY DO BIEGANIA WYBRAĆ?

JAKIE BUTY DO BIEGANIA WYBRAĆ?

Gotowi do startu? No to szybko ruszamy… po najlepsze buty do biegania! Obawiasz się, że będzie to bieg z przeszkodami? Spokojnie, z nami bez problemu dotrzesz do mety. Postaramy się rozwiać wątpliwości związane z wyborem odpowiedniego obuwia przeznaczonego do biegania.

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, dlatego warto go wykonać w odpowiednim kierunku. Polecamy zacząć od maratonu… po sklepach z dobrym obuwiem sportowym. Doświadczona obsługa sklepów dla biegaczy na pewno pomoże wybrać odpowiedni model. Komfort podczas aktywności fizycznej jest istotną sprawą, a obtarcia i odciski na stopach mogą zniechęcić już na starcie.



NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC BUTY DO BIEGANIA

Nieważne, czy dopiero zaczynasz, czy masz już za sobą wybiegane kilometry, potrzebujesz dobrych butów biegowych. To one chronią stawy, mięśnie, ścięgna i więzadła. Poza tym, bez dobrych butów do biegania radość z tej aktywności fizycznej może być dużo mniejsza, a pojawiające się odciski i pęcherze skutecznie zniechęcą do treningu.

Wybierając buty do biegania, warto zastanowić się, jakie wymagania musi spełnić to obuwie. 

  •  Po pierwsze przemyśl, gdzie będziesz najczęściej biegać: w terenie czy raczej będą to miejskie chodniki, a może bieżna. Buty przeznaczone do biegania wśród miejskiej dżungli powinny charakteryzować się większą amortyzacją.

  • Po drugie musisz wziąć pod uwagę kształt i wielość swojej stopy. Buty do biegania najlepiej, gdyby były odrobinę większe niż te, które nosisz na co dzień. Nie sugeruj się rozmiarówką producenta, najlepiej zwrócić uwagę na długość wkładki buta. Nie kupuj butów rano! Nie, to nie jest żaden przesąd środowiska biegaczy. Po prostu najlepiej dobierać obuwie po całym dniu, kiedy stopy są lekko nabrzmiałe. Dzięki temu łatwiej ocenisz wygodę.

  • Nie bez znaczenia będzie też dystans, jaki planujesz pokonywać. W biegach sprinterskich w przeciwieństwie do biegów długodystansowych warto zwrócić uwagę na inne aspekty np. amortyzację.


W dobrych sklepach sportowych z pewnością znajdzie się specjalista, który doradzi, jakie buty będą dla Ciebie najodpowiedniejsze. Doświadczony sprzedawca po zadaniu kilku pytań, zweryfikuje Twoje potrzeby i najprawdopodobniej zaproponuje 2-3 modele, które według niego najlepiej Ci się sprawdzą.

NAJLEPSZE BUTY DO BIEGANIA

Czas poznać naszych subiektywnych obuwniczych championów! Przeanalizowaliśmy wiele par butów biegowych. Zadanie to nie było łatwe. Po analizie wielu par butów biegowych stworzyliśmy poniższy ranking najlepszych butów do biegania – oczywiście naszym zdaniem. Pamiętaj, że wybierając obuwie sportowe najlepiej kierować się indywidualnymi potrzebami.


  • Pierwsze miejsce trafia do modelu Nike Zoom Pegasus 33. Za co? Doskonała cyrkulacja powietrza, system Air Zoom zapewniający sprężystość ruchu, komfortowa pianka cushlon. Do zakochania się jeden krok? Tak było w tym przypadku. Już po pierwszym kroku w tym obuwiu wiedzieliśmy, że to jest numer 1!
  • Drugie miejsce zgarnęły buty Adidas Ultra Boost ST. Przede wszystkim są one niesamowicie wygodne. Poza tym odznacza je bardzo dobra amortyzacja i przyczepność. Podeszwa to w zasadzie wyłącznie pianka boost, która przekłada się na komfort, jednak dzięki wkładce torsion but zachowuje przy tym odpowiednią sztywność.

  • Trzecie miejsce postanowiliśmy przyznać butom Skechers GoRun Ride 5. To ciekawa alternatywa szczególnie dla początkujących biegaczy, ponieważ buty są stosunkowo tanie (można je kupić w cenie poniżej 300 zł). Powinny sprawdzić się podczas pierwszych kroków w bieganiu. Poduszki amortyzujące, sensory zapewniające elastyczność oraz gruba podeszwa sprawiają, że są bardzo komfortowe, nawet po wielu godzinach biega.

PODSUMOWANIE

Nie lekceważ odpowiedniego doboru obuwia i poświęć tej kwestii odpowiednią ilość czasu. Źle dopasowane buty są jedną z częstszych przyczyn kontuzji szczególnie u początkujących biegaczy. Jednym z najbardziej narażonych miejsc jest ścięgno Achillesa, ale też kolana, biodra czy piszczele. Z tego względu niektórzy specjaliści radzą, żeby debiutanci unikali obuwia, które mocno usztywnia kostkę, szczególnie jeśli planują swoje trasy głównie w terenie. Dobre buty do biegania nie są najtańsze, jednak warto w nie zainwestować. Leczenie kontuzji może się okazać zdecydowanie kosztowniejsze.

Uzupełnieniem treningu biegowego będzie dobrze skomponowana dieta. Dieta sportowca to osobna kwestia, w której doskonale orientuje się dietetyk sportowy. Przygotuje on pełnowartościowy jadłospis, dostarczający odpowiednią ilość kalorii oraz o potencjale przeciwzapalnym, ponadto pozwalający na odpowiednią regenerację organizmu. Dodatkowo intensywny trening biegowy może przyczynić się do kłopotów trawiennych, stąd też wizyta u specjalisty DietDoctor czasami może być konieczna.