OBALAMY MITY DIETETYCZNE

OBALAMY MITY DIETETYCZNE

Czy też słyszałeś kiedyś, że nie można jeść po 18, albo, że kawa odwadnia, nie możesz łączyć pomidora z ogórkiem, GMO jest niebezpieczne, a olej kokosowy jest najzdrowszy? Te i wiele innych mitów dietetycznych od lat krąży w sieci i można je znaleźć na wielu forach i blogach. Niestety, pomimo usilnych starań dietetyków nic się w tej kwestii nie zmienia i wiele osób powtarza te nieprawdziwe informacje. Dziś postaramy się obalić najczęstsze mity dietetyczne i wyjaśnić, na czym polega ich niepoprawność.





MIT: PRODUKTY FIT SĄ ZDROWSZE

Czasami specjalnie szukamy na półkach sklepowych produktów określonych jako FIT, bez cukru, bez tłuszczu itp. Czy ma to sens? Okazuje się, że niekoniecznie! W większości produktów typu „fit” stosowane są niezdrowe zamienniki, na przykład sztuczne słodziki, czy emulgatory. A produkt określany jako „bez cukru” nie wyklucza, że w produkcie nie użyto zamiennika cukru ukrywającego się pod inną nazwą. Większość z nas nie czyta etykiet i ufa producentom. Często ludzie wychodzą z założenia, że skoro produkt jest „fit” to można zjeść go więcej – nic bardziej mylnego! Produkty te bardzo często w minimalnym stopniu różnią się kalorycznością, natomiast mają o wiele więcej szkodliwych substancji, niż ich tradycyjne odpowiedniki.

 

FAKT: PICIE WODY POMAGA W ODCHUDZANIU

Woda przede wszystkim nie jest kaloryczna i można ją pić do woli. Większość procesów zachodzących w organizmie potrzebuje wody. Przez jej niedobór niemożliwe jest spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego tak ważna jest ona podczas odchudzania. Ważną funkcją jest także dawanie poczucia sytości, dzięki czemu łatwiej jest nie podjadać i trzymać się założeń diety redukcyjnej.


MIT: NA DIECIE BĘDĘ GŁODNY

Wiele osób decydujących się na dietę idzie do dietetyka z nastawieniem na głodówkę. Jednak skuteczna dieta nie polega na wycieńczaniu organizmu i powstrzymywaniu się od jedzenia.
Nie zaleca się stosowania głodówek z powodu występowania efektu jo-jo po zakończeniu większości z nich. Mocno restrykcyjne diety są także niedoborowe, co z kolei może prowadzić do anemii, obniżenia odporności, zwiększonej łamliwości włosów, pogorszenia stanu skóry, pojawienia się problemów z koncentracją, wydłużenia czasu gojenia się ran itp.

Dieta musi być dobrze zbilansowana w oparciu o rzetelnie przeprowadzony wywiad żywieniowy i dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb, nie ma w niej mowy o głodówkach i dziennej podaży kalorii na poziomie 1000 kcal.





MIT: NIE MOŻNA JEŚĆ PO GODZINIE 18

Według niektórych jedzenie po 18 w magiczny sposób ma więcej kalorii, odkłada się bezpośrednio w postaci tkanki tłuszczowej… Prawda jest taka, że nie ma żądnych badań potwierdzających poprawność tego twierdzenia. Proces trawienia nie zwalnia drastycznie po przekroczeniu przez wskazówki zegara godziny 18. Spożywanie ostatniego posiłku zaleca się około 2-3 godziny przed snem.
Fakt jest jeden: tyjemy od nadmiaru kalorii w całodziennym bilansie kalorycznym, a nie tylko od zjedzenia kolacji o godzinie 19.

 

 

FAKT: CIEMNE PIECZYWO JEST ZDROWSZE OD BIAŁEGO

W codziennym jadłospisie warto uwzględnić ciemne i razowe pieczywo. Nieoczyszczona mąka charakteryzuje się większą ilością błonnika, witamin oraz niższym indeksem glikemicznym, co wpływa na wolniejsze i dłuższe uwalnianie glukozy do krwi, co z kolei przekłada się na dłuższy przypływ energii bez efektu gwałtownego spadku. Spożywanie razowego pieczywa daje dłuższe uczucie sytości, co może być pomocne w procesie odchudzania.



MIT: POWINNO SIĘ JEŚĆ 5 POSIŁKÓW DZIENNIE

Tak naprawdę każdy powinien dostosować ilość posiłków do swojego trybu życia! Co prawda, zaleca się jeść średnio co 3-4 godziny, czyli u większości ludzi wychodzi 5 posiłków w ciągu dnia. Nie jest to jednak sztywna zasada! Jeśli ktoś kładzie się spać o 24, a wstaje o 6, to może jeść 6 nawet posiłków dziennie. Przyglądając się jednak bliżej tej zasadzie, to uświadamiamy sobie, że mało kto ma czas na przygotowywanie aż tylu posiłków. Niektórzy ze względu na brak czasu i możliwości przygotowania posiłku będę preferowali model 3 posiłkowy – i to też jest dobre rozwiązanie. Sposób żywienia powinien być dopasowany do nas, nigdy odwrotnie!





MIT: KAWA ODWADNIA

Na pewno nie raz słyszałeś o tym, że kawa odwadnia, powoduje bóle głowy, wypłukuje magnez i najlepiej popijać każdą jej filiżankę szklanką wody. Kofeina w większych ilościach (powyżej 500 mg/ dzień) faktycznie wykazuje lekkie działanie moczopędne...Ale przecież kofeina w kawie jest przez spożywana pod postacią napoju i pomimo tego, że będziesz częściej chodził do toalety, to dostarczysz organizmowi więcej wody niż jej stracisz.


MIT: CYTRUSY SĄ NAJLEPSZYM ŹRÓDŁEM WITAMINY C

Cytrusy wbrew powszechnej opinii wcale nie są dobrym źródłem witaminy C. Dużo więcej witaminy C znajduje się w owocach dzikiej róży, natce pietruszki, papryce czy czarnej porzeczce. Dla porównania garść dzikiej róży dostarcza ilość witaminy C o równowartości dostarczanej przez około 34 cytryny! A najlepszym źródłem cennego dla zdrowia kwasu askorbinowego także nie jest cytryna, a rokitnik. Rokitnik zawiera aż do 900 mg kwasu askorbinowego na 100 g świeżej masy produktu.



PODUMOWANIE



Mitów dietetycznych jest cała masa, a my wspomnieliśmy tylko kilka najważniejszych. Wśród pozostałych często można usłyszeć, że absolutnie zakazane jest łączenie w jednym posiłku pomidora z ogórkiem, że z glutenu i laktozy powinni zrezygnować wszyscy. Nie ma co wierzyć takim stwierdzeniom, lepiej zweryfikować je z dietetykiem. Specjalista DietDoctor w zakresie żywienia jest wiarygodniejszym źródłem informacji niż internetowe blogi.