JEDZENIE DO PRACY, SZKOŁY LUB NA UCZELNIĘ - SZYBKIE PRZEPISY

JEDZENIE DO PRACY, SZKOŁY LUB NA UCZELNIĘ - SZYBKIE PRZEPISY

Szukasz pomysłów na jedzenie do pracy na zimno zamiast kanapek? A może chcesz zabierać ze sobą zdrowe obiady? Zebraliśmy najciekawsze przepisy do lunchboxa do pracy, szkoły lub na uczelnię. Zainspiruj się i zobacz, co można zjeść na drugie śniadanie lub obiad.



Szybkie posiłki do pracy lub szkoły

Pełnowartościowe dania to podstawa zdrowej diety. Planowanie codziennego jadłospisu pomoże nam zadbać o swoje zdrowie, ale także pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Jedzenie do pracy lub śniadania do szkoły mogą być smaczne i łatwe w przygotowaniu. Zebraliśmy dla Ciebie sprawdzone przepisy na lunchboxy. Znajdziesz tu propozycje na sałatki do pracy, obiady na ciepło oraz szybkie posiłki na zimno.

Dobrym pomysłem na początku będzie zebranie pomysłów na lunchboxy i zaplanowanie posiłków na cały tydzień. Zacznij od przejrzenia czy masz odpowiednie pudełka na wynos. Aby nosić jedzenie do pracy musisz mieć odpowiednie opakowania. Lżejsze i tańsze będą lunchboxy plastikowe. Z kolei szklane pojemniki to zdrowsza i bardziej ekologiczna alternatywa.

Na początku przygody z planowaniem posiłków do pracy lub szkoły pojawia się problem z sytością. Często potrawy są zbyt małe lub nie sycą nas na długo. Co zrobić? Co powinien zawierać odżywczy i zdrowy lunchbox?

Jak przygotować zdrowe jedzenie do pracy?

Przygotowując lunchboxy do pracy, uczelni lub do szkoły należy pamiętać, aby potrawy były sycące i smaczne.

BIAŁKO - Odpowiada za dłuższe nasycenie po posiłku i dostarcza niezbędnych aminokwasów do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest szczególnie ważne w diecie dzieci i nastolatków, więc pamiętaj o nim szykując drugie śniadanie do szkoły dla swoich dzieci. Użyj chudego mięsa, drobiu, jaj, nabiału lub nasion roślin strączkowych.
TŁUSZCZ - Pamiętaj, aby były to zdrowe tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy oleje tłoczone na zimno. To one dbają o utrzymanie właściwej gospodarki lipidowej i pracy mózgu.
WĘGLOWODANY - Przede wszystkim węglowodany złożone, które poza źródłem energii dostarczą odpowiednich ilości błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit. Szukaj produktów takich jak: świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz otręby i płatki owsiane.

Pożywne drugie śniadanie i obiad nasycą Cię na długie godziny i dostarczą odpowiedniej ilości energii oraz składników odżywczych. Planując lunchboxy jednocześnie zadbasz o posiłki dla siebie, do pracy, jak i dla Twojego dziecka do szkoły.

Pomysły na lunchbox do pracy

Proste posiłki do pracy też mogą być smaczne i zdrowe. Bez względu na to czy wolisz jedzenie na ciepło łatwe do odgrzania czy szybkie sałatki lub kanapki do pracy, warto zadbać o to, aby były odpowiednim elementem dobrze zbilansowanej diety.

Leczo z mięsem mielonym i cukinią oraz ryżem
Jednogarnkowe dania to idealne pomysły na jedzenie do pracy. Są szybkie do zrobienia i łatwe do zabrania na zdrowy lunch.

Składniki:
55 g - Cebula
120 g - Cukinia
0 g - Koncentrat pomidorowy, 30%
5 ml - Oliwa z oliwek
240 g - Papryka czerwona
130 g - Pomidor
1 g - Majeranek, suszony
60 g - Ryż brązowy
1 g - Sól biała
150 g - Indyk, mięso mielone

Wykonanie:
W garnku rozgrzać oliwę i przesmażyć na niej mięso i posiekaną cebulę. Paprykę i cukinię pokroić w kostkę i dodać do mięsa. Przyprawić ulubionymi ziołami i solą. Pomidory sparzyć, obrać i pokroić w kostkę. Następnie dodać je razem z koncentratem do pozostałych składników. Dodać odrobinę wody, dusić jeszcze kilka minut. Przyprawić i podawać z ugotowanym ryżem.

Lunchbox z kaszą gryczaną z soczewicą i indykiem
Własnoręczne przygotowywanie posiłków do pracy może być ekspresowe i łatwe, a takie gotowe jedzenie łatwe do odgrzania.

Składniki:
20 g - Awokado
40 g - Mięso z piersi indyka, bez skóry
100 g - Kalafior
50 g - Kasza gryczana
10 ml - Olej lniany
115 g - Papryka czerwona
1 g - Pieprz czarny
40 g - Rukola
10 g - Soczewica zielona
1 g - Sól biała
115 ml - Mleko 2% tłuszczu

Wykonanie:
Kaszę gryczaną z soczewicą ugotować i lekko ostudzić. Kalafiora ugotować w wodzie z dodatkiem mleka. Pierś z indyka grillować na patelni. Wymieszać kaszę, pierś pokrojoną w kostkę, z kalafiorem i papryką. Dodać awokado. Połączyć wszystkie składniki. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dorzucić zieleninę np. rukolę, szpinak, zieloną pietruszkę

Sałatka makaronowa z indykiem
Sałatki do dobry pomysł na lunch w pracy. Jedzenie do pracy nie musi być nudne. Jeśli szukasz pomysłu na zdrowe przekąski i jedzenie na zimno, spróbuj tej sałatki.

Składniki:

24 g - Oliwki zielone, marynowane, konserwowe
400 g - Mięso z piersi indyka, bez skóry
200 g - Makaron pełnoziarnisty, świderki
60 ml - Oliwa z oliwek
15 g - Pietruszka, liście
3 g - Oregano, suszone
1 g - Papryka, w proszku
2 g - Sól biała
150 g - Kukurydza, konserwowa
18 ml - Sok z cytryny
3 g - Pieprz biały
30 g - Pomidory suszone na słońcu, w oleju

Wykonanie:
Kukurydzę wsypać na sitko i przepłukać wodą. Indyka pokroić w kostkę doprawić pieprzem i papryką, smażyć na 2 łyżkach oleju z pomidorów suszonych, aż mięso zmięknie. W osolonej wodzie ugotować al dente makaron. Przełożyć do miski i wymieszać z 4 łyżkami oleju z pomidorów. Pokroić drobno oliwki, suszone pomidory i natkę pietruszki. Wszystko wrzucić do naczynia z indykiem i delikatnie wymieszać, dodać kukurydzę. Doprawić sokiem z cytryny, oregano, solą i pieprzem.

Wegańska zapiekanka z makaronem z groszku
Lunch do pracy w wersji wegańskiej też może być zdrowy i sycący, a takie zdrowe przepisy są proste w przygotowaniu.

Składniki:
50 g - Cebula czerwona
4 g - Czosnek, granulowany
240 g - Papryka czerwona
100 g - Pieczarka uprawna, świeża
5 g - Oregano, suszone
100 g - Fasola czerwona, konserwowa, odsączona, opłukana wodą
20 ml - Oliwa z oliwek
100 g - Wegański jogurt sojowy, naturalny
100 g - Wegański ser mozzarella
250 g - Makaron z zielonego groszku

Wykonanie:
Makaron ugotować al dente. Warzywa (cebula, pieczarki i papryka) pokroić i podsmażyć na oliwie. Dodać przyprawy i fasolę. Wymieszać. Dodać jogurt i dusić kilka minut. Całość wylać na makaron w formie do pieczenia. Posypać startym serem. Zapiekać w 180 stopniach 20-25 minut.

Pomysły na drugie śniadanie do szkoły

Pełnowartościowe śniadanie do szkoły to może być kanapka, wrap lub coś na słodko. Poniżej znajdzie propozycje na zbilansowane posiłki do szkoły.

Wrap z kurczakiem
Kończą Ci się pomysły na drugie śniadanie do szkoły? Wypróbuj te szybkie wrapy na zimno,

Składniki:
60 g - Mięso z piersi kurczaka, bez skóry
40 g - Jogurt naturalny, 2% tłuszczu
100 g - Ogórek
5 ml - Oliwa z oliwek
80 g - Pomidor
1 g - Oregano, suszone
1 g - Pieprz cayenne
30 g - Ser typu "Feta"
25 g - Szpinak
60 g - Tortilla pszenna

Wykonanie:
Tortillę pełnoziarnistą posmarować jogurtem zmieszanym z przyprawami, ułożyć szpinak, podsmażone na oliwie kawałki kurczaka i pokrojonego ogórka, posypać pokruszonym serem. Zawinąć w rulon.  

Kanapki z pomidorowym twarożkiem
To pomysł na szybkie drugie śniadanie idealne do szkoły. Do kanapek możesz dodać ulubione warzywa lub szynkę.

Składniki:
5 g - Szczypiorek
70 g - Chleb żytni razowy
40 g - Jogurt naturalny, 2% tłuszczu
5 ml - Olej lniany
160 g - Pomidor
1 g - Bazylia, suszona
60 g - Ser twarogowy chudy

Wykonanie:
Sparzyć pomidora i pokroić w drobną kostkę. Ser rozdrobnić widelcem i wymieszać z pomidorem, jogurtem, szczypiorkiem oraz olejem. Twarożek ułożyć na pieczywie, przyprawić bazylią.

Placki z polewą malinową
Szkolne drugie śniadanie może być również na słodko. Te placki to sprawdzony przepis na pełnowartościowy posiłek.

Składniki:
102 g - Jaja kurze całe
120 g - Banan
60 g - Jogurt naturalny, 2% tłuszczu
30 g - Maliny
10 ml - Olej kokosowy
10 g - Płatki owsiane
1 g - Cynamon, mielony

Wykonanie:
Plasterki banana zmiksować lekko z jajami, olejem, cynamonem i płatkami. Usmażyć placki na patelni bez tłuszczu. Wymieszać jogurt z malinami i polać gotowe placki.

Naleśniki szpinakowe z fetą
Zdrowe drugie śniadanie na zimno to nie musza być kanapki. Naleśniki to świetna propozycja na pyszny lunchbox do szkoły.

Składniki:
50 g - Jaja kurze całe
15 g - Czosnek
250 g - Mąka pszenna biała, uniwersalna
120 ml - Mleko spożywcze, 2% tłuszczu
10 ml - Oliwa z oliwek
100 g - Ser typu "Feta"
1 g - Sól biała
400 g - Szpinak
10 g - Masło ekstra

Wykonanie:
Wymieszać jajko z mąką i solą. Stopniowo dodawać mleko i wodę (pół szklanki), cały czas mieszając ciasto. Gdy ciasto będzie o jednolitej konsystencji, dodać masło. Odstawić ciasto na 30 minut. Po tym czasie smażyć naleśniki na rozgrzanej patelni około 1 minuty z każdej strony. Szpinak umyć, odkroić zgrubiałe łodyżki, czosnek posiekać. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać czosnek i szpinak. Smażyć przez 2-3 minuty, aż szpinak zmieni kolor i zmniejszy swą objętość. Po usmażeniu szpinak odsączyć na sicie, następnie wymieszać w misce z pokruszonym serem feta. Farszem smarować naleśniki, składać w trójkąty.

Rozplanowane posiłki prosto od dietetyka

Nie wiesz od czego zacząć, szukasz diety pudełkowej lub walczysz z nadmiarowymi kilogramami? Znajdź dietetyka dla siebie i otrzymaj zindywidualizowany jadłospis z uwzględnieniem posiłków na wynos do pracy lub szkoły.

Ranking najlepszych dietetyków w Polsce znajdziesz tutaj.