JEDZENIE DO PRACY, SZKOŁY LUB NA UCZELNIĘ - SZYBKIE PRZEPISY
Szukasz pomysłów na jedzenie do pracy na zimno zamiast kanapek? A może chcesz zabierać ze sobą zdrowe obiady? Zebraliśmy najciekawsze przepisy do lunchboxa do pracy, szkoły lub na uczelnię. Zainspiruj się i zobacz, co można zjeść na drugie śniadanie lub obiad.
Szybkie posiłki do pracy lub szkoły
Pełnowartościowe dania to podstawa zdrowej diety. Planowanie codziennego jadłospisu pomoże nam zadbać o swoje zdrowie, ale także pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Jedzenie do pracy lub śniadania do szkoły mogą być smaczne i łatwe w przygotowaniu. Zebraliśmy dla Ciebie sprawdzone przepisy na lunchboxy. Znajdziesz tu propozycje na sałatki do pracy, obiady na ciepło oraz szybkie posiłki na zimno.Dobrym pomysłem na początku będzie zebranie pomysłów na lunchboxy i zaplanowanie posiłków na cały tydzień. Zacznij od przejrzenia czy masz odpowiednie pudełka na wynos. Aby nosić jedzenie do pracy musisz mieć odpowiednie opakowania. Lżejsze i tańsze będą lunchboxy plastikowe. Z kolei szklane pojemniki to zdrowsza i bardziej ekologiczna alternatywa.
Na początku przygody z planowaniem posiłków do pracy lub szkoły pojawia się problem z sytością. Często potrawy są zbyt małe lub nie sycą nas na długo. Co zrobić? Co powinien zawierać odżywczy i zdrowy lunchbox?
Jak przygotować zdrowe jedzenie do pracy?
Przygotowując lunchboxy do pracy, uczelni lub do szkoły należy pamiętać, aby potrawy były sycące i smaczne.BIAŁKO - Odpowiada za dłuższe nasycenie po posiłku i dostarcza niezbędnych aminokwasów do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest szczególnie ważne w diecie dzieci i nastolatków, więc pamiętaj o nim szykując drugie śniadanie do szkoły dla swoich dzieci. Użyj chudego mięsa, drobiu, jaj, nabiału lub nasion roślin strączkowych.
TŁUSZCZ - Pamiętaj, aby były to zdrowe tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy oleje tłoczone na zimno. To one dbają o utrzymanie właściwej gospodarki lipidowej i pracy mózgu.
WĘGLOWODANY - Przede wszystkim węglowodany złożone, które poza źródłem energii dostarczą odpowiednich ilości błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit. Szukaj produktów takich jak: świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz otręby i płatki owsiane.
Pożywne drugie śniadanie i obiad nasycą Cię na długie godziny i dostarczą odpowiedniej ilości energii oraz składników odżywczych. Planując lunchboxy jednocześnie zadbasz o posiłki dla siebie, do pracy, jak i dla Twojego dziecka do szkoły.
Pomysły na lunchbox do pracy
Proste posiłki do pracy też mogą być smaczne i zdrowe. Bez względu na to czy wolisz jedzenie na ciepło łatwe do odgrzania czy szybkie sałatki lub kanapki do pracy, warto zadbać o to, aby były odpowiednim elementem dobrze zbilansowanej diety.Leczo z mięsem mielonym i cukinią oraz ryżem
Jednogarnkowe dania to idealne pomysły na jedzenie do pracy. Są szybkie do zrobienia i łatwe do zabrania na zdrowy lunch.
Składniki:
55 g - Cebula
120 g - Cukinia
0 g - Koncentrat pomidorowy, 30%
5 ml - Oliwa z oliwek
240 g - Papryka czerwona
130 g - Pomidor
1 g - Majeranek, suszony
60 g - Ryż brązowy
1 g - Sól biała
150 g - Indyk, mięso mielone
Wykonanie:
W garnku rozgrzać oliwę i przesmażyć na niej mięso i posiekaną cebulę. Paprykę i cukinię pokroić w kostkę i dodać do mięsa. Przyprawić ulubionymi ziołami i solą. Pomidory sparzyć, obrać i pokroić w kostkę. Następnie dodać je razem z koncentratem do pozostałych składników. Dodać odrobinę wody, dusić jeszcze kilka minut. Przyprawić i podawać z ugotowanym ryżem.
Lunchbox z kaszą gryczaną z soczewicą i indykiem
Własnoręczne przygotowywanie posiłków do pracy może być ekspresowe i łatwe, a takie gotowe jedzenie łatwe do odgrzania.
Składniki:
20 g - Awokado
40 g - Mięso z piersi indyka, bez skóry
100 g - Kalafior
50 g - Kasza gryczana
10 ml - Olej lniany
115 g - Papryka czerwona
1 g - Pieprz czarny
40 g - Rukola
10 g - Soczewica zielona
1 g - Sól biała
115 ml - Mleko 2% tłuszczu
Wykonanie:
Kaszę gryczaną z soczewicą ugotować i lekko ostudzić. Kalafiora ugotować w wodzie z dodatkiem mleka. Pierś z indyka grillować na patelni. Wymieszać kaszę, pierś pokrojoną w kostkę, z kalafiorem i papryką. Dodać awokado. Połączyć wszystkie składniki. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dorzucić zieleninę np. rukolę, szpinak, zieloną pietruszkę
Sałatka makaronowa z indykiem
Sałatki do dobry pomysł na lunch w pracy. Jedzenie do pracy nie musi być nudne. Jeśli szukasz pomysłu na zdrowe przekąski i jedzenie na zimno, spróbuj tej sałatki.
Składniki:
24 g - Oliwki zielone, marynowane, konserwowe
400 g - Mięso z piersi indyka, bez skóry
200 g - Makaron pełnoziarnisty, świderki
60 ml - Oliwa z oliwek
15 g - Pietruszka, liście
3 g - Oregano, suszone
1 g - Papryka, w proszku
2 g - Sól biała
150 g - Kukurydza, konserwowa
18 ml - Sok z cytryny
3 g - Pieprz biały
30 g - Pomidory suszone na słońcu, w oleju
Wykonanie:
Kukurydzę wsypać na sitko i przepłukać wodą. Indyka pokroić w kostkę doprawić pieprzem i papryką, smażyć na 2 łyżkach oleju z pomidorów suszonych, aż mięso zmięknie. W osolonej wodzie ugotować al dente makaron. Przełożyć do miski i wymieszać z 4 łyżkami oleju z pomidorów. Pokroić drobno oliwki, suszone pomidory i natkę pietruszki. Wszystko wrzucić do naczynia z indykiem i delikatnie wymieszać, dodać kukurydzę. Doprawić sokiem z cytryny, oregano, solą i pieprzem.
Wegańska zapiekanka z makaronem z groszku
Lunch do pracy w wersji wegańskiej też może być zdrowy i sycący, a takie zdrowe przepisy są proste w przygotowaniu.
Składniki:
50 g - Cebula czerwona
4 g - Czosnek, granulowany
240 g - Papryka czerwona
100 g - Pieczarka uprawna, świeża
5 g - Oregano, suszone
100 g - Fasola czerwona, konserwowa, odsączona, opłukana wodą
20 ml - Oliwa z oliwek
100 g - Wegański jogurt sojowy, naturalny
100 g - Wegański ser mozzarella
250 g - Makaron z zielonego groszku
Wykonanie:
Makaron ugotować al dente. Warzywa (cebula, pieczarki i papryka) pokroić i podsmażyć na oliwie. Dodać przyprawy i fasolę. Wymieszać. Dodać jogurt i dusić kilka minut. Całość wylać na makaron w formie do pieczenia. Posypać startym serem. Zapiekać w 180 stopniach 20-25 minut.
Pomysły na drugie śniadanie do szkoły
Pełnowartościowe śniadanie do szkoły to może być kanapka, wrap lub coś na słodko. Poniżej znajdzie propozycje na zbilansowane posiłki do szkoły.Wrap z kurczakiem
Kończą Ci się pomysły na drugie śniadanie do szkoły? Wypróbuj te szybkie wrapy na zimno,
Składniki:
60 g - Mięso z piersi kurczaka, bez skóry
40 g - Jogurt naturalny, 2% tłuszczu
100 g - Ogórek
5 ml - Oliwa z oliwek
80 g - Pomidor
1 g - Oregano, suszone
1 g - Pieprz cayenne
30 g - Ser typu "Feta"
25 g - Szpinak
60 g - Tortilla pszenna
Wykonanie:
Tortillę pełnoziarnistą posmarować jogurtem zmieszanym z przyprawami, ułożyć szpinak, podsmażone na oliwie kawałki kurczaka i pokrojonego ogórka, posypać pokruszonym serem. Zawinąć w rulon.
Kanapki z pomidorowym twarożkiem
To pomysł na szybkie drugie śniadanie idealne do szkoły. Do kanapek możesz dodać ulubione warzywa lub szynkę.
Składniki:
5 g - Szczypiorek
70 g - Chleb żytni razowy
40 g - Jogurt naturalny, 2% tłuszczu
5 ml - Olej lniany
160 g - Pomidor
1 g - Bazylia, suszona
60 g - Ser twarogowy chudy
Wykonanie:
Sparzyć pomidora i pokroić w drobną kostkę. Ser rozdrobnić widelcem i wymieszać z pomidorem, jogurtem, szczypiorkiem oraz olejem. Twarożek ułożyć na pieczywie, przyprawić bazylią.
Placki z polewą malinową
Szkolne drugie śniadanie może być również na słodko. Te placki to sprawdzony przepis na pełnowartościowy posiłek.
Składniki:
102 g - Jaja kurze całe
120 g - Banan
60 g - Jogurt naturalny, 2% tłuszczu
30 g - Maliny
10 ml - Olej kokosowy
10 g - Płatki owsiane
1 g - Cynamon, mielony
Wykonanie:
Plasterki banana zmiksować lekko z jajami, olejem, cynamonem i płatkami. Usmażyć placki na patelni bez tłuszczu. Wymieszać jogurt z malinami i polać gotowe placki.
Naleśniki szpinakowe z fetą
Zdrowe drugie śniadanie na zimno to nie musza być kanapki. Naleśniki to świetna propozycja na pyszny lunchbox do szkoły.
Składniki:
50 g - Jaja kurze całe
15 g - Czosnek
250 g - Mąka pszenna biała, uniwersalna
120 ml - Mleko spożywcze, 2% tłuszczu
10 ml - Oliwa z oliwek
100 g - Ser typu "Feta"
1 g - Sól biała
400 g - Szpinak
10 g - Masło ekstra
Wykonanie:
Wymieszać jajko z mąką i solą. Stopniowo dodawać mleko i wodę (pół szklanki), cały czas mieszając ciasto. Gdy ciasto będzie o jednolitej konsystencji, dodać masło. Odstawić ciasto na 30 minut. Po tym czasie smażyć naleśniki na rozgrzanej patelni około 1 minuty z każdej strony. Szpinak umyć, odkroić zgrubiałe łodyżki, czosnek posiekać. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać czosnek i szpinak. Smażyć przez 2-3 minuty, aż szpinak zmieni kolor i zmniejszy swą objętość. Po usmażeniu szpinak odsączyć na sicie, następnie wymieszać w misce z pokruszonym serem feta. Farszem smarować naleśniki, składać w trójkąty.
Rozplanowane posiłki prosto od dietetyka
Nie wiesz od czego zacząć, szukasz diety pudełkowej lub walczysz z nadmiarowymi kilogramami? Znajdź dietetyka dla siebie i otrzymaj zindywidualizowany jadłospis z uwzględnieniem posiłków na wynos do pracy lub szkoły.Ranking najlepszych dietetyków w Polsce znajdziesz tutaj.