POPULARNA DIETA WHOLE30 - OFICJALNIE NAJGORSZA DIETA?

POPULARNA DIETA WHOLE30 - OFICJALNIE NAJGORSZA DIETA?

Enigmatyczna nazwa WHOLE30, oznacza 30 dniowy program mający na celu zmianę nawyków żywieniowych. Ten sposób żywienia zyskał rozgłos dzięki deklarowanemu wpływu na zmniejszenie zagrożenia zachorowania na choroby cywilizacyjne oraz gwarantowanie utraty masy ciała w krótkim czasie. Dieta WHOLE30 to modyfikacja popularnej diety Paleo jest jednak od niej dużo bardziej restrykcyjna. Czy dieta WHOLE30 działa? Czy jest zdrowa? Czy w ogóle w imię redukcji masy ciała warto rezygnować z tych wszystkich produktów?  

Twórcy diety obiecują naprawdę wiele korzyści, ale czy na pewno?. Postanowiliśmy wgryźć się w ten temat trochę bardziej.NA CZYM POLEGA DIETA WHOLE30

Cały program WHOLE30 trwa 30 dni, podczas których utrata wagi może wynosić nawet kilkanaście kilogramów. Kontrowersji wokół tego modelu żywienia jest cała masa. Autorzy restrykcyjnie podchodzą do stosowania się do jej zasad. Nawet najmniejsze odstępstwo (choćby dodanie pieczywa do jednego posiłku) sprawia, że cały plan należy rozpocząć od samego początku.

  • Jakie produkty wykluczono jeszcze z tej diety? Zabronione jest spożywanie wszelkiego rodzaju zbóż, nasion roślin strączkowych, nabiału, alkoholu oraz cukru w jakiekolwiek postaci.
  • Menu składa się zazwyczaj z 3 posiłków dziennie, a podstawowe  produkty wchodzące w ich skład to warzywa, owoce, mięso i ryby, owoce morza, orzechy i nasiona, jajka, oliwa z oliwek i olej kokosowy, czarna kawa.
  • Dieta ta, podobnie jak Paleo, zakazuje spożywania żywności przetworzonej. Na czarnej liście znajdują się także cukier oraz gluten.

CZY WARTO STOSOWAĆ DIETĘ WHOLE30?

Dieta Whole30 była podobno jedną z najpopularniejszych wśród Amerykanek w ciągu ostatnich lat, zaraz obok diety Paleo. Jej twórcy - Dallas i Melissa Hartwig kusili nie tylko wizją spektakularnych efektów, ale też tym, że na pierwszy rzut oka dieta Whole30 wydaje się pozwalać naprawdę na wiele. Przede wszystkim możesz być na diecie i jeść do syta. Nie musisz też liczyć kalorii, aby schudnąć. W dodatku szybka redukcja masy ciała, brzmi bardzo kusząco.

DLACZEGO DIETA WHOLE30 JEST NAJGORSZĄ DIETĄ?

Przede wszystkim ilość mięsa znacząco przekraczająca dziennie normy zdecydowanie nie pozwala na umieszczenie tego modelu odżywiania w grupie zbilansowanych planów żywieniowych. Dieta ta praktycznie całkowicie eliminuje nabiał, który jest bogatym źródłem wapnia. Oprócz tego, mimo że na początku mogłoby się wydawać, że dieta WHOLE30 mało nas ogranicza, to tak naprawdę jest bardzo restrykcyjna. Zakładając stosowanie jej przez 30 dni, po jej zakończeniu ciężko utrzymać podobne nawyki żywieniowe. Dlatego uniknięcie efektu jojo może być naprawdę trudne. 

Ranking diet U.S. News opracowany przez specjalistów z dziedziny żywienia był dla diety WHOLE30 bezlitosny. Znalazła się ona na samym końcu listy, zamykając stawkę.

PODSUMOWANIE

Szybka redukcja masy ciała, chudnięcie bez liczenia kalorii i jedzenie do syta, przyspieszenie metabolizmu oraz redukcja apetytu, to jedne z wielu obietnic. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób podjęło miesięczne wyzwanie, osiągając niekiedy naprawdę spektakularne i krótkotrwałe efekty. Szybka redukcja masy ciała wiąże się z prawie pewnym efektem jojo. Wykluczenie wielu grup produktowych stwarza zagrożenie niedoborów podstawowych składników odżywczych. Stosowanie się do restrykcyjnych zasad diety WHOLE30 to prawdziwe wyzwanie. Ogrom zakazów i nakazów bywa wprost przytłaczający. 

Jeśli chcesz schudnąć, zadbać o zdrowie lub po prostu poprawić swoje nawyki żywieniowe, najlepszym wyjściem będzie udanie się na wizytę do jednego ze specjalistów DietDoctor. Doświadczony dietetyk nie pozwoli na stosowanie niedoborowych jadłospisów i zadba o długotrwałą utratę masy ciała bez efektu jo jo.