CZY ENERGETYKI SĄ BEZPIECZNE?
Ciężki dzień? Sesja egzaminacyjna? Trudny projekt w pracy? Konieczność zarwania nocy? Jak mieć więcej energii, jak pobudzić się do działania? Jeśli od razu na myśl przychodzi Ci wypicie napoju energetycznego, to koniecznie przeczytaj ten tekst. W mediach krąży wiele mitów na temat napojów energetycznych. O tym, czy w ogóle warto je pić, czy energetyki są bezpieczne dla zdrowia i czy w ogóle pobudzają nas do pracy, przeczytacie poniżej.
CO ZAWIERAJĄ ENERGETYKI?
Główne składniki napojów energetyzujących to kofeina oraz tauryna. Kofeina to naturalny alkaloid o niewielkim działaniu psychoaktywnym. Co to oznacza w praktyce? Po spożyciu odpowiedniej dawki kofeiny czujemy się pobudzeni i zmniejsza się u nas uczucie zmęczenia. Tauryna jest z kolei aminokwasem niebiałkowym, który wpływa na produkcję hormonów odpowiedzialnych za spalanie i wydalanie tłuszczów. Podczas wysiłku sprawia, że organizm jest w stanie dłużej pracować. Poza tym napoje energetyczne zawierają często guaranę, która wydłuża czas działania pobudzającego kofeiny.Pozostałe składniki, jakie można spotkać w tego typu napojach to: inozytol (poprawia sprawność umysłową), cukier (również dodaje energii) oraz witaminy: A, B, C i D.
CZY MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ NAPOJE ENERGETYCZNE?
Jak widać, skład napojów energetyzujących nie jest taki najgorszy. Skąd więc tyle doniesień o ich szkodliwości? Problem pojawić się może ze względu na wysokie stężenie poszczególnych składników, które mogą doprowadzić do mniejszych lub większych problemów zdrowotnych. Czy można przedawkować napoje energetyczne i jakie są objawy nadużycia energetyków? Podstawowe objawy spożycia zbyt dużej ilości składników pobudzających to nerwowość, problemy ze snem, wymioty, drżenie rąk, przyspieszone bicie serca. Jednak spożycie większej dawki takich substancji (szczególnie u kobiet w ciąży, osób nieletnich czy mających problemy z układem sercowo — naczyniowym) może przyczynić się do poważniejszych problemów.A to, czego szczególnie powinno się unikać, to mieszanie energetyków z alkoholem. Skutki takiego połączenia mogą być różne, często jest to odwodnienie organizmu, fałszywe poczucie trzeźwości, a w skrajnych przypadkach nawet utrata przytomności.
NATURALNE SPOSOBY NA POBUDZENIE
Po co w takim razie sięgać, jeśli chcemy w bardziej naturalny sposób, dostarczyć sobie energii?Zielona herbata, chociaż uspokaja, ma też łagodne, ale długotrwałe działanie pobudzające. Wpływa także na poziom koncentracji. Pobudzić nas może także żeń-szeń, który poprawia również sprawność umysłową. Działanie pobudzające ma również woda z cytryną i imbirem. Imbir pomaga ponadto uporać się z długotrwałym zmęczeniem. Z kolei rozpoczęcie dnia od wypicia wody z cytryną świetnie dotlenia i nawadnia organizm.
W okresie letnim lub jeśli uprawiasz sport i poszukujesz sposobu na naturalne nawodnienie, pobudzenie czy redukcję zmęczenia oraz szybszą regenerację warto zapoznać się z tematem naturalnych izotoników. Przepisy na domowe izotoniki zazwyczaj wymagają tylko kilku składników, które dodatkowo są powszechnie dostępne.
PODSUMOWANIE
To jak w końcu jest? Pić energetyki, czy nie? Fakt jest taki, że energetyki spożywane w dużych ilościach mogą doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Jednak wypicie od czasu do czasu, puszki napoju energetycznego nie spowoduje spustoszenia w organizmie. Oczywiście istnieją zdecydowanie zdrowe napoje pobudzające, chociażby wspomniane domowe izotoniki.Jeśli masz jakiekolwiek obawy, związane z przyjmowaniem zbyt dużej ilości substancji pobudzających skonsultuj się z dietetykiem lub specjalistą do spraw żywienia.- Tych najlepszych znajdziesz na DietDoctor.