SUPLEMENTY, CZY DZIAŁAJĄ? I CZY WARTO JE BRAĆ?

SUPLEMENTY, CZY DZIAŁAJĄ? I CZY WARTO JE BRAĆ?

Chcesz schudnąć? Dopada Cię senność? A może nie możesz zasnąć? Masz bóle mięśniowe? Stresuje Cię szef? Denerwuje małżonek? Na te oraz wiele innych problemów życia codziennego odpowiedzią mają być suplementy. Przynajmniej tak przekonują nas producenci, zachwalając swoje produkty w reklamach. Raporty NIK pokazują jednak, że nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Sprawdźcie, jak uniknąć zagrożenia i dowiedzcie się, czy konieczne jest całkowite wyeliminowanie suplementów ze swojej diety, a może suplementacja niektórych jest konieczna.



SUPLEMENTY W REKLAMACH

Jak pokazuje raport KRRiTv procent reklam produktów zdrowotnych oraz leków rośnie w ogromnym tempie. Jeszcze w 1997 roku stanowiły one 4.6% wszystkich przekazów. Natomiast już w 2015 roku liczba ta wzrosła do 24.7%. 

Nietrudno zauważyć, że w mediach jest ostatnio sporo reklam związanych ze strefą zdrowotną. Siedząc przed telewizorem, podczas jednego bloku reklamowego można nie tylko zdiagnozować przypadłości, o których nie miało się pojęcia, ale też od razu znaleźć odpowiedni preparat pomagający wyeliminować problem.

CZY SUPLEMENTY DZIAŁAJĄ?

Po najnowszej kontroli rynku suplementów diety przez NIK okazało się, że tak naprawdę substancje te zupełnie spod kontroli się wymykają. Jak podaje NIK, na polskim rynku znajdziemy "suplementy diety zafałszowane zawierające np. bakterie chorobotwórcze, substancje zakazane z listy psychoaktywnych, czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy, czyli działające jak narkotyki".


Jak takie produkty mogły w ogóle znaleźć się w obiegu? Wprowadzenie na rynek suplementu nie wymaga zbyt wielu formalności. Producent w żaden sposób nie musi wykazywać, czy dany produkt faktycznie wykazuje wyszczególnione na opakowaniu właściwości, ani czy skład suplementu pokrywa się z tym deklarowanym na kartoniku. Stąd też czasami można mieć obawy, czy suplementy w ogóle działają i czy jest sens je stosować.
Jak wobec tego uniknąć zagrożeń związanych z przyjmowaniem suplementów? Polecamy dokładnie czytać etykiety, sprawdzać informacje na temat substancji, które wzbudzają nasze wątpliwości. Najlepiej przyjmowanie suplementów konsultować ze specjalistą np. dietetykiem klinicznym lub innym specjalistą z dziedziny żywienia, który posiada większą wiedzę na temat substancji aktywnych wykorzystywanych do produkcji leków i suplementów.

JAKIE SUPLEMENTY WARTO PRZYJMOWAĆ REGULARNIE?

Prawidłowo zbilansowany jadłospis praktycznie nie wymaga dodatkowej suplementacji. Wyjątek stanowi witamina D, której suplementacja w naszej strefie geograficznej jest zalecana każdemu. Osoby będące na dietach eliminacyjnych powinny szczególnie zwrócić uwagę na zawartość witamin i makroskładników, które eliminują- osoby wykluczające ze swojego jadłospisu gluten, powinny upewnić się, że wszystkie witaminy z grupy B są przez nie dostarczane w wystarczających ilościach. Żelazo, cynk oraz kwasy omega-3 to składniki, które weganie powinni mieć na uwadze.

PODSUMOWANIE

Przyjmowanie suplementów zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z dietetykiem lub lekarzem. Czasami niepotrzebnie przyjmujemy garści tabletek, które nie przynoszą żadnego pozytywnego efektu, a jedynie uszczuplają nasz portfel. Jeśli podejrzewasz, że Twoja dieta jest pod jakimś względem niedoborowa, skonsultuj się ze specjalistą DietDoctor.
Codzienne łykanie pastylek witaminowych wcale nie musi przynieść założonych efektów, dlatego suplementy należy dobierać ostrożnie. Wiele preparatów na rynku nie ma udowodnionego działania, nie jest przebadane pod względem aktywności zawartych substancji, stąd warto wybierać mądrze, co zażywamy!