"DIETA" DLA WŁOSÓW

"DIETA" DLA WŁOSÓW

Jak dać o włosy, aby były zdrowe i mocne? Pielęgnacja zewnętrzna to nie wszystko, bo odpowiednie odżywienie od wewnątrz jest równie istotne. Jeśli do tej pory nie zwracałaś uwagi na swoją dietę pod kątem wzmocnienia włosów, to spokojna głowa! Mamy dla Ciebie przepis na piękne, zdrowe i błyszczące włosy. Dowiedz się, co jeść, żeby dostarczyć swoim włosom potrzebnej dawki składników, które pozwolą zadbać o piękną, lśniącą i zdrową czuprynę!



CO JEŚĆ, BY MIEĆ PIĘKNE I ZDROWE WŁOSY?

  • ODPOWIEDNIA ILOŚĆ BIAŁKA
Włosy w dużej mierze składają się z białka, dlatego jeśli chcemy zadbać o ich wzrost oraz wzmocnienie, powinniśmy wzbogacać dietę o odpowiednią dawkę protein. Organizm pozbawiony należytej ilości białka nie funkcjonuje prawidłowo, co przekłada się m.in. na łamliwość i wypadanie włosów. Warto wprowadzić do dziennego jadłospisu chude mięso wołowe, drobiowe lub cielęcinę. Wzbogacenie naszej diety o te produkty pozwoli nam przyswoić nie tylko białko, ale też np. cynk, który wpływa na przyspieszenie odnowy komórek włosa, z kolei niedobór tego składnika może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów.

Jeśli nie jesz mięsa, to postaw na strączki. Warzywa strączkowe to nie tylko dobre źródło białka. Zawierają one też inne substancje, które korzystnie wpływają na kondycję naszych włosów. Są to cynk, żelazo i biotyna. Niedobór tej ostatniej może przyczynić się do kruchości i łamliwości kosmyków. Natomiast żelazo ułatwia dostarczanie do mieszków włosowych tlenu, co poprawia wzrost włosów.


  • KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY – KOLOROWE WARZYWA
Warzywa są potrzebne do zachowania zdrowia całego ciała. Nie mniejszą rolę odgrywają w codziennym dbaniu o skórę i włosy. A jakie warzywa najlepiej wpływają na kondycję włosa?
Wszystkie te intensywnie pomarańczowe, czerwone i ciemnozielone. Marchewka, groszek, papryka – to przykłady warzyw zawierających beta-karoten, który w organizmie przekształca się na witaminę A. Witamina ta ma bardzo dobry wpływ na wzmocnienie kosmyków, stymuluje wzrost mieszków włosowych, a jej brak sprawia, że włosy są suche i łamliwe. Wzmaga też produkcję keratyny, która jest głównym budulcem włosa. Na talerzu powinny na dobre zagościć produkty bogate w witaminę C- jej niedobór prowadzi do łamliwości i rozdwajania włosów, stąd też papryka, natka pietruszki, porzeczki powinny pojawiać się w menu regularnie.
  • ORZECHY
Jeśli chcesz zabrać o wygląd swoich włosów, warto uwzględnić w swojej diecie także orzechy. Są one nie tylko źródłem zdrowych kwasów omega-3, ale zawierają też cynk i witaminę E. Witamina E chroni mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.


  • JAJA
Z pewnością nie zaszkodzi traktować włosów z odpowiednią delikatnością, jednak wiele plusów może przynieść także częstsze wprowadzanie do codziennego jadłospisu jaj kurzych. Zawierają one cenne białko, ale też sporo witamin z grupy B, które wzmacniają włosy i przyczyniają się do lepszego przyswajania białka. W jajkach znajdziemy także tak istotne składniki, jak: cynk, żelazo czy witamina D.

CO JEŚĆ, KIEDY WYPADAJĄ WŁOSY?

Aby wzmocnić włosy, pomocne może się okazać:
  1. ograniczenie ilości wypijanej kawy,
  2. rezygnacja ze spożycia wysoko przetworzonej żywności,
  3. eliminacja z diety białego cukru.


OLEJ NA WŁOSY, ALE NIE TYLKO…

W przypadku diety korzystnej dla naszych włosów przydatny będzie szczególnie olej rzepakowy oraz lniany. Zawierają one dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Jaki to ma wpływ na nasze kosmyki? Warunkują one prawidłową budowę mieszka włosowego, stymulują wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu. W dodatku oleje przyczyniają się do zatrzymywania wilgoci w komórkach włosów i głowy, dzięki czemu możemy cieszyć się nawilżonymi i sprężystymi kosmykami.
Oleje równie dobrze sprawiają się do stosowania zewnętrznego. Nałożone na kilka godzin na kosmyki świetnie odżywią włosy, zamkną łuski oraz zapobiegną puszeniu. Jaki olej jest najlepszy dla włosów? Różna porowatość włosa sprawia, że u każdego sprawdzi się inny olej. U jednych świetnie sprawdzi się olej kokosowy, a u innych olejek arganowy. Do olejowania włosów najlepiej używać specjalnie przeznaczonych do tego produktów certyfikowanych, wyższa cena gwarantuje zazwyczaj wyższą jakość produktu.

PODSUMOWANIE

O włosy trzeba dbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pielęgnacja zewnętrzna opiera się na wykorzystaniu podobnych witamin i substancji, jak ta wewnętrzna. Poza dietą innymi czynnikami, wpływającymi na kondycję włosów, związanymi ze stylem życia są: stres, palenie papierosów, zażywanie leków oraz warunki pogodowe.
Dieta na wzmocnienie włosów, nie powinna się zbytnio różnić od dobrze zbilansowanego planu żywieniowego. Z pomocą dietetyka klinicznego wprowadzenie drobnych zmian w diecie możne zdecydowanie poprawić kondycję włosów. Najlepszych specjalistów w zakresie odnowy biologicznej, jak i dietetyki ogólnej znajdziecie na DietDoctor.