WYŚNIONE ZDROWIE - POZNAJ WPŁYW SNU
Wiosną wszystko budzi się do życia, my jednak polecamy Wam dzisiaj… sen! Odpowiednia ilość snu niesie ze sobą nieocenione korzyści dla zdrowia i urody. Ile godzin spać, aby być wypoczętym? Jak się lepiej wysypiać? I czy higiena snu jest potrzebna? Staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na te pytania, czy się udało?
CZY SEN JEST WAŻNY?
Niestety często lekceważy się wpływ snu na nasze samopoczucie. Tempo życia jest na tyle szybkie, że niejednokrotnie „pożyczamy” sobie czas, który powinno się przeznaczyć na odpoczynek. Okazuje się, że spłata tego długu może być bardzo kosztowna dla naszego zdrowia.
Brak wypoczynku może odbić się negatywne na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. W efekcie odczuwać możemy chroniczne zmęczenie, jesteśmy bardziej narażeni na infekcje wirusowe i bakteryjne, zmniejsza się wydajność naszego organizmu oraz częstsze stają się wahania nastroju. Długotrwały brak odpowiedniej dawki snu może przyczynić się do poważniejszych kłopotów, takich jak np. opóźniona zdolność reakcji (która może stwarzać zagrożenie np. na drogach). Sen jest podstawowym elementem wpływającym na zdolność koncentracji oraz przyswajania nowych informacji.
Wykazano dość silną zależność pomiędzy krótkim snem a wzrostem masy ciała. Osoby wysypiające się rzadziej cierpią na otyłość (badania wskazują, że nawet aż o 55%) i znacząco rzadziej deklarują towarzyszenie uciążliwej chęci podjadania. Prawidłowy sen jest również bardzo istotnym czynnikiem w prewencji cukrzycy typu II, gdyż wpływa na zdolność metabolizowania cukrów. Osoby niewysypiające się są bardziej narażone na nadciśnienie.
Sen odgrywa niemałą rolę podczas przeziębienia, a nawet grypy. Dzięki odpowiedniej dawce odpoczynku organizm łatwiej i szybciej się regeneruje. Ponadto sen wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację. Dlatego przed ważnym egzaminem o wiele korzystniejsze od „zarwania nocy” nad notatkami, może okazać się odpowiednio wczesne położenie się do łóżka. Tym bardziej że właśnie podczas nocnego odpoczynku porządkowane są informacje, jakie przyswoiliśmy w ciągu dnia.
„ODEŚPIĘ W WEEKEND” FAKTY CZY MIT?
Cały tydzień pracujesz na zwiększonych obrotach, a w weekend nadrabiasz, wylegując się do późna? Niestety nie da się wyspać na zapas ani odespać brakujących godzin. Dłuższy wypoczynek jest w stanie uzupełnić tylko niektóre braki. Jeśli 5 dni w tygodniu nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej dawki odpoczynku, to dłuższy sen w sobotę i niedzielę niewiele pomoże.Niedobór snu wśród Polaków jest bardzo powszechny, jak pokazują badania przeprowadzone przez TNS Polska, aż 30% Polaków śpi poniżej zalecanej normy. Natomiast 44% badanych czuje się sennymi zaraz po przebudzeniu, a 34% osób czuje zmęczenie w trakcie dnia. Natomiast do problemów ze snem przyznaje się aż 2/3 z nas.
SŁODKICH SNÓW
Warto zadbać o to, żeby każdego dnia przesypiać podobną ilość godzin. Dla dorosłego człowieka czas ten wynosi między 7 a 9 godzin. Zadbaj o to, żeby przed snem, a najlepiej wczesnym wieczorem mieć chwilę na oczyszczenie umysłu z codziennych spraw. W tym pomocny może okazać się notes lub zeszyt, w którym zapiszesz najważniejsze zadania następnego dnia. Ta prosta sztuczka pozwala oczyścić głowę z natłoku myśli i pozbyć się obawy, że o czymś możemy zapomnieć. Nie planuj następnego dnia, leżąc w łóżku- to nie przyniesie nic dobrego.Traktuj łóżko jako miejsce bezwzględnego odpoczynku, nie oglądaj filmów leżąc w łóżku, nie jedz, nie przeglądaj telefonu. Traktuj sypialnię jako oazę relaksu, niech wejście do niej będzie sygnałem dla organizmu, że czas odłożyć troski na bok.
Higiena snu obejmuje także wstawanie i kładzenie się spać przez cały tydzień o podobnych porach. Chociaż wizja odsypiania trudów tygodnia w trakcie weekendu jest kusząca, to nie przyniesie zamierzonych rezultatów.