ELIKSIR MŁODOŚCI
Czy eliksir młodości istnieje? Raczej nie, ale przedstawiamy Wam 8 produktów opóźniających proces starzenia. Produkty te, bogate w witaminy i substancje antyoksydacyjne wpływają na kondycję skóry i zapewniają jej zdrowszy wygląd. Zobaczcie poniżej, jakie produkty wprowadzić do swojej diety, żeby nasycić się pięknem i młodością!
STARZENIE SIĘ SKÓRY- JAK JE ZATRZYMAĆ?
Duży wpływ na powstawanie widocznych oznak starzenia się mają wolne rodniki. Te złośliwe cząsteczki atakują DNA komórek, uszkadzając je i zakłócając ich rozmnażanie. Cóż, proces ten może dosłownie przyprawić nas o zmarszczki. Jak temu zaradzić? PRZECIW starzeniu najlepszą bronią będą PRZECIWutleniacze, czyli związki chemiczne, które ochronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.Czas wobec tego zaaplikować sobie prawdziwy zastrzyk młodości! Sprawdźcie 10 produktów, które pomogą ci odrobinę oszukać czas!
1. Marchewka – jest źródłem beta- karotenu, czyli substancji, która przekształcana jest w organizmie w witaminę A. Chroni ona przed chorobami układu pokarmowego i chorobami oczu. Ponadto ma dobry wpływ na kondycję skóry oraz włosów. Surowa marchew ma więcej składników odżywczych i niższy indeks glikemiczny niż gotowana, ale jest jednocześnie gorzej trawiona.
Wśród społeczeństwa krąży popularny mit, mówiący, że jedzenie marchewki opala skórę. Sama marchewka na pewno nie sprawia, że skóra jest opalona, a jedynie nabiera ładnego, brzoskwiniowego odcienia. Dodatkowo marchewka utrwala opaleniznę i sprawia, że jej kolor staje się intensywniejszy.
2. Borówki – są doskonałym sprzymierzeńcem w walce o młodą skórę na długie lata, zawierają bardzo dużo przeciwutleniaczy, dlatego warto wprowadzać ich jak najczęściej do swojej diety. Dodatkowo obecność kwercetyny i rutyny zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i wzmacnia barierę skóry.
3. Jagody goji – są bogatym źródłem luteiny, beta karotenu i zeaksantyny. Jednak jagody goji są najbardziej doceniane za bogactwo przeciwutleniaczy, które odmładzają oraz hamują działanie wolnych rodników. Nasiona goji dostępne są najczęściej w postaci suszonej i sproszkowanej, dzięki czemu świetnie sprawdzą się jako dodatek do owsianek, koktajli lub ciasteczek owsianych.
4. Buraki – zawierają całą masę przeciwutleniaczy, warto więc wzbogacać dietę o te warzywa. Oddziałują one zbawiennie na skórę dzięki zawartości antyoksydantów o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Wspomagają walkę z trądzikiem, łagodzą stan zapalny oraz przyspieszają gojenie się ran i wyprysków.5. Słonecznik – a dokładniej pestki słonecznika mają mnóstwo witaminy E i sporo cynku, który jest strażnikiem pięknej cery oraz odpowiada za prawidłowy przebieg procesów regeneracyjnych. Olej z pestek słonecznika to także dobry sposób na pielęgnację zewnętrzną.
6. Zielona herbata – to jedna ze zdrowszych herbat między innymi ze względu na to, że posiada bardzo dużo przeciwutleniaczy. Zielona herbata wpływa na pracę gruczołów łojowych, zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum przyczyniającego się do powstawania zmian trądzikowych. Czy można powiedzieć, że zielona herbata hamuje powstawanie trądziku? Aż tak daleko idących wniosków nie można wysunąć, jednak faktem jest, że bogactwo składników mineralnych w herbacie pomoże utrzymać cerę w lepszej kondycji. Wysokie stężenie witaminy C pomaga wyrównać koloryt skóry, rozjaśniać ją, zredukować przebarwienia i cienie pod oczami oraz poprawić mikrokrążenie krwi.
7. Pomidor – to doskonałe źródło likopenu, który zapobiega zawałom serca i przyczynia się do obniżenia cholesterolu. W dodatku zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez promienie słoneczne (takim jak suchość cery i zmarszczki). Pomidory bogate są w witaminy A i C oraz związki mineralne: żelazo, fosfor, wapń, magnez, cynk, potas- te składniki odgrywają niebagatelną rolę w odżywianiu komórek skóry.
8. Płatki owsiane – to nie tylko źródło przeciwutleniaczy, cennych składników odżywczych oraz witamin B1, B6, E, cynku, żelaza i wapnia. Płatki owsiane są także produktem bardzo często wykorzystywanym do walki z trądzikiem. Niedobór witamin z grupy B wpływa niekorzystnie na wygląd skóry oraz kondycję włosów. Pękanie kącików ust, pojawienie się kolejnych wyprysków na czole, nosie i w okolicach uszu oraz przetłuszczające się włosy najprawdopodobniej oznaczają brak witaminy B2.