POZBĄDŹ SIĘ OPONKI JUŻ DZIŚ!

POZBĄDŹ SIĘ OPONKI JUŻ DZIŚ!

Otyłość to poważna choroba cywilizacyjna, która pociąga za sobą ogólnoustrojowe skutki zdrowotne i nie należy jej nigdy lekceważyć. Chociaż nadprogramowe kilogramy mogą się wydawać tylko problemem natury estetycznej, to niosą one ze sobą dalece gorsze skutki. Wyjątkowo groźna jest otyłość brzuszna, nazywana też otyłością androidalną lub wisceralną. Temat otyłości brzusznej z roku na rok dotyczy większej grupy Polaków. Aby pozbyć się tego problemu, ważne jest prawidłowe odżywianie się oraz aktywność fizyczna.



CZY OTYŁOŚĆ BRZUSZNA JEST NIEBEZPIECZNA



Otyłość brzuszna to gromadzenie się większej ilości tłuszczu w okolicy brzucha. Takie rozmieszczenie tkanki tłuszczowej nie jest tylko problem natury estetycznej, ale stanowi także poważne zagrożenie dla zdrowia. Lekarze alarmują, że nadwaga brzuszna jest bardzo niebezpieczna, a tłuszcz znajdujący się blisko narządów wewnętrznych może przyczynić się do zachorowań na choroby układu sercowo- naczyniowego, nowotwory, a także może przyczynić się do problemów hormonalnych.

Kryteria rozpoznania otyłości brzusznej:
  • u kobiet obwód pasa powyżej 88 cm;
  • u mężczyzn obwód pasa powyżej 94 cm.




„CZY MOŻNA SCHUDNĄĆ TYLKO Z BRZUCHA?”



W pierwszej kolejności należy uściślić, że nie istnieje coś takiego, jak miejscowa utrata tkanki tłuszczowej. Chcąc pozbyć się oponki na brzuchu, należy założyć całościową redukcję masy ciała.

Brzuch jest jednym z najbardziej frustrujących obszarów naszego ciała, z którego chcemy pozbyć się tłuszczu, w praktyce pomniejszenie obwodu w talii będzie związane z redukcją kilogramów, a nie tylko samych centymetrów w talii.


Jak skutecznie walczyć z oponką?

1. ZDROWA DIETA TO PODSTAWA

Rezygnacja z dan typu fast food, odpowiednia ilość błonnika, duża ilość waży i owoców, pełnoziarniste produkty zbożowe, dobrej jakości mięso… to tylko czubek góry lodowej. Od czego zacząć odchudzanie? Jak zaćwiczą się zdrowo odżywiać?
Na początku przygody ze zdrowym odżywianiem konieczna może okazać się wizyta u specjalisty w zakresie żywienia, który ustali kierunek działania w walce z otyłością wisceralną. Czy wizyta u dietetyka jest konieczna? - Polecamy skorzystać z tego rozwiązania, unikniemy w ten sposób błądzenia i stosowania nieskutecznych porad odchudzających, których pełno jest w Internecie.



2. ROZPOCZNIJ PRZYGODĘ ZE SPORTEM


Podstawą leczenia otyłości jest zmiana trybu życia. Poza modyfikacjami diety, zalecane jest wprowadzenie aktywności fizycznej – nie muszą to być to od razu intensywne treningi, najważniejsze, aby były regularne i aby dany rodzaj sportu sprawiał przyjemność. Ćwiczenie brzuszków na macie to zdecydowanie za mało. Ogólnorozwojowy trening aktywujący wiele grup mięśniowych jest najlepszym rozwiązaniem. Wzmocnione mięśnie to mniej problemów zdrowotnych. Wysiłek fizyczny to sprawdzony sposób na rozładowanie stresu i „oczyszczenie” głowy. Naukowcy od lat podkreślają, że istnieje bezpośredni związek między przewlekłym stresem, wysokim poziomem kortyzolu a otyłością brzuszną.

Jeśli nie jesteś przekonany lub obawiasz się ćwiczeń fizycznych; zacznij od drobnych zmian w codziennym życiu. Siedzący tryb życia jest mocno związany z otyłością
Wprowadzenie małych zmian takich jak rezygnacja z windy na rzecz schodów czy dojazd do pracy rowerem mogą okazać się przełomowe w walce z nadwagą oraz zmienią ogólne nastawienie do wysiłku fizycznego.



3. REGULARNY SEN DLA ZDROWIA I URODY 

Badania potwierdzają, że sen ma ogromne znaczenie nie tylko dla zachowania zdrowia, ale także przy odchudzaniu. Wypoczynek nocny pozwala na regenerację i prawidłowe działanie wszystkich komórek ciała. Istotne jest, aby liczba godzin snu była regularna przez cały tydzień. Niestety wiele osób sypia bardzo mało w tygodniu, co próbuje sobie zrekompensować w weekendy, a to nie przynosi oczekiwanych efektów.



PODSUMOWANIE



Walka z oponką brzuszną nie należy do prostych. Miejscowa utrata tkanki tłuszczowej nie istnieje, a przy redukcji obwodu talii najlepiej obrać za priorytet obniżenie masy ciała oraz zbudowanie tkanki mięśniowej. Dieta, sport oraz sen- to filary zdrowego stylu życia. Nie można zapominać o żadnym z nich, podejmując próby zmniejszenia stopnia otyłości wisceralnej.
Profesjonalnej porady żywieniowej oraz wsparcia w kształtowaniu prawidłowych nawyków jest w stanie udzielić wykształcony dietetyk kliniczny. Nawiązanie długotrwałej współpracy pomiędzy dietetykiem i pacjentem gwarantuje większą skuteczność w walce z nadwagą (i nie tylko) niż samodzielne zmagania.