PRZYJMUJESZ LEKI LUB SUPLEMENTY? UWAŻAJ CZYM JE POPIJASZ!
Producenci leków i suplementów diety zamieszczają na opakowaniach informacje o tym, że środek „należy popić odpowiednią ilością płynu”. Takie nieprecyzyjne sformułowanie nie gwarantuje w żaden sposób powodzenia kuracji ani jej bezpieczeństwa, dodatkowo pozostawia bardzo duże pole do samodzielnej interpretacji.
O tym, jaki płyn nie będzie wpływał na wchłanianie substancji leczniczych i działanie medykamentu, a z którego lepiej zrezygnować, przeczytacie w poniższym artykule.
CZY LEKI TRZEBA POPIJAĆ?
Krótka odpowiedź brzmi: TAK. A dlaczego to robić? Przede wszystkim dla komfortu połykania. Dostępne na rynku środki medyczne posiadają wiele form i rodzajów powłok w zależności od tego, z czego się składają. Najczęściej są to tabletki lub kapsułki. Osłony tych preparatów mogą być:- powlekane, ułatwiające przełknięcie,
- żelowe, które mogą przykleić się do podniebienia przy zbyt długim trzymaniu w jamie ustnej
- chropowate i matowe, czyli takie, które właśnie są najtrudniejsze w połykaniu
Smak leków i suplementów diety często nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego popijanie pozwala w dużym stopniu zneutralizować ten problem. Sporo ilość płynu, spożyta wraz ze środkiem medycznym, przyspieszy się jego rozkład oraz wchłonięcie zawartej w nim substancji czynnej przez organizm.
ZATEM CZYM POPIJAĆ LEKI I SUPLEMENTY DIETY?
Warto zapamiętać jedną podstawową zasadę – leki popija się wyłącznie wodą niskomineralizowaną lub przegotowaną o temperaturze pokojowej. Woda ułatwia przyjmowanie medykamentów, zapewnia właściwe ich działanie oraz chroni przed ryzykiem występowania działań niepożądanych, szczególnie niebezpiecznych dla młodzieży oraz seniorów. Minimum spożytej wody zaraz po aplikacji preparatu powinno wynosić 200 ml.Dietetyk kliniczny zalecający podczas konsultacji, swoim pacjentom przyjmowanie suplementów diety powinien podpowiedzieć, jak i kiedy je najlepiej przyjmować. Do najczęściej zalecanych suplementów zalicza się witaminę D oraz kwasy omega-3, bo chociaż suplementy nie zastąpią zdrowej i zbilansowanej diety, to często stanowią jej uzupełnienie i warto wiedzieć, jak prawidłowo je zażywać.
CZYM NIE POPIJAĆ LEKÓW I DLACZEGO?
Kawa i herbata – te popularne napoje zawierają wiele składników, które mogą wchodzić w interakcje z substancjami aktywnymi w przyjmowanym medykamencie, np. teina uniemożliwia wchłanianie żelaza, a kofeina osłabia lub wzmacnia efekt działania, w zależności od preparatu.Sok grejpfrutowy – posiada furanokumarynę. Jest to pochodna kumaryny odpowiedzialnej za hamowanie rozkładu niektórych leków w przewodzie pokarmowym przed przedostaniem się do krwiobiegu. Jeżeli mechanizm zostanie zakłócony, dojdzie do zatrucia organizmu substancją aktywną.
Mleko – ze względu na znaczą zawartość wapnia, bardzo niekorzystnie wpływa na przyswajanie substancji czynnej, np. antybiotyk nie będzie aktywny. Mleko również powoduje gwałtowną zmianę pH kwasu żołądkowego, co w przypadku stosowania tabletek dojelitowych prowadzi do przedwczesnego ich rozpadu.
Alkohol – nie ma nic bardziej niebezpiecznego dla zdrowia, niż połączenie leków i alkoholu. Napoje wyskokowe zaburzają procesy wchłaniania i wydalania leków, nasilają toksyczność wątroby, prowadząc do jej marskości. Alkohol zwiększa działanie przyjętego preparatu, co w przypadku antydepresantów może skończyć się nawet śmiercią.
PODSUMOWANIE
Popijanie leków kawą lub herbatą, nie jest dobrym pomysłem. Nie należy stosować do tego też wyżej wspomnianych w artykule płynów.
Najlepiej popijać leki i suplementy wodą. Inne napoje znacznie wydłużą czas uwalniania substancji czynnej lub doprowadzą do niepełnego jej wchłonięcia przez organizm i są zagrożeniem dla życia i zdrowia. Przy dłuższym stosowaniu preparatów wraz z niedozwolonymi płynami, może dojść do niepowodzenia kuracji, wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.
Jeśli decydujemy się na uzupełnienie diety suplementami, warto zasięgnąć porady dietetyka w swoim mieście, który podczas wizyty rozwieje wszystkie wątpliwości odnośnie podejmowanej suplementacji.