PRZYJMUJESZ LEKI LUB SUPLEMENTY? UWAŻAJ CZYM JE POPIJASZ!

PRZYJMUJESZ LEKI LUB SUPLEMENTY? UWAŻAJ CZYM JE POPIJASZ!Dlaczego preparaty medyczne należy popijać?


Przede wszystkim dla komfortu połykania. Dostępne na rynku środki medyczne posiadają wiele form i rodzajów powłok w zależności od tego, z czego się składają. Najczęściej są to tabletki, pastylki, kapsułki lub płyn. Osłony mogą być:


  • powlekane, ułatwiające przełknięcie,
  • żelowe, które mogą przykleić się do podniebienia przy zbyt długim trzymaniu w jamie ustnej
  • chropowate i matowe, najtrudniejsze w połykaniu


Smak leków i suplementów diety często nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego popijanie pozwala w dużym stopniu zneutralizować ten problem. Dzięki sporej ilości spożytego płynu wraz ze środkiem przyspieszy się jego rozkład oraz wchłonięcie zawartej w nim substancji czynnej przez organizm.


Czym popijać leki i suplementy diety?


Warto zapamiętać jedną podstawową zasadę – leki popija się wyłącznie wodą niskomineralizowaną lub przegotowaną o temperaturze pokojowej. Woda ułatwia przyjmowanie medykamentów, zapewnia właściwe ich działanie oraz chroni przed ryzykiem występowania działań niepożądanych. Minimum spożytej wody zaraz po aplikacji preparatem powinno wynosić 200 ml.


Czym nie popijać i dlaczego?


Kawa i herbata – te popularne napoje zawierają wiele składników, które mogą wchodzić w interakcje z substancjami aktywnymi w przyjmowanym medykamencie, np. teina uniemożliwia wchłanianie żelaza, a kofeina osłabia lub wzmacnia efekt działania, w zależności od preparatu.


Sok grejpfrutowy – posiada furanokumarynę. Jest to pochodna kumaryny odpowiedzialnej za hamowanie rozkładu niektórych leków w przewodzie pokarmowym przed przedostaniem się do krwiobiegu. Jeżeli mechanizm zostanie zakłócony, dojdzie do zatrucia organizmu substancją aktywną.


Mleko – ze względu na znaczą zawartość wapnia, bardzo niekorzystnie wpływa na przyswajanie substancji czynnej, np. antybiotyk nie będzie aktywny. Mleko również powoduje gwałtowną zmianę pH kwasu żołądkowego, co w przypadku stosowania tabletek dojelitowych prowadzi do przedwczesnego ich rozpadu.


Alkohol – nie ma nic bardziej niebezpiecznego dla zdrowia, niż połączenie leków i alkoholu. Napoje wyskokowe zaburzają procesy wchłaniania i wydalania leków, nasilają toksyczność wątroby, prowadząc do jej marskości. Alkohol zwiększa działanie przyjętego preparatu, co w przypadku antydepresantów może skończyć się nawet śmiercią.Nie należy stosować wyżej wymienionych płynów jako zamienników wody. Inne napoje znacznie wydłużą czas uwalniania substancji czynnej lub prowadzą do niepełnego jej wchłonięcia przez organizm i są zagrożeniem dla życia i zdrowia. Przy dłuższym stosowaniu preparatów wraz z niedozwolonymi płynami, może dojść do niepowodzenia kuracji, wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, pogłębienia choroby, a nawet śmierci.