DIETA W PRZEWLEKŁYM ZAPALENIU PROSTATY
W ostatnich latach przewlekłe zapalenie prostaty mocno zyskało na sile. Szacuje się, że dotyka 20, a nawet 50% mężczyzn. Leczenie w większości przypadków jest skuteczne, ale to właściwa dieta zwiększa efekt terapii.
CZYM JEST PRZEWLEKŁE ZAPALENIE PROSTATY I JAKIE SĄ JEGO OBJAWY?
Jest to schorzenie zwane również zapaleniem stercza lub gruczołu krokowego i dotyczy mężczyzn najczęściej w wieku 40-50 lat. Główną przyczyną jest zakażenie bakteryjne spowodowane pałeczką okrężnicy przenoszone drogą płciową lub przez krew. Oprócz bakterii zapalenie stercza może powodować wiele innych czynników, takich jak stres, częsta zmiana partnerek/ów seksualnych, czy siedzący tryb życia. Pierwszym objawem choroby jest trudność z oddawaniem lub całkowite zatrzymanie moczu. Symptomy rozwijają się bardzo powoli i trwają przez długi czas. Do pozostałych należą:- pieczenie podczas oddawania moczu,
- gorączka,
- częste parcie na mocz,
- powiększony gruczoł krokowy,
- ostry ból w podbrzuszu i w okolicach krocza,
- obrzęk stercza,
- krew w moczu lub nasieniu.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu leczenia i wykluczenia chorób onkologicznych — rak pęcherza moczowego lub rak stercza.
DIETA W PRZEWLEKŁYM ZAPALENIU GRUCZOŁU KROKOWEGO
W przypadku zakażenia bakteryjnego całkowite wyleczenie z przewlekłego zapalenia stercza kończy się sukcesem u około 60% mężczyzn. Niestety, u pozostałych schorzenie powraca po dłuższym czasie, a nawet objawia się kilka razy w roku. Jak radzić sobie z nawracającą chorobą oprócz leczenia farmakologicznego? Należy skontaktować się z dietetykiem klinicznym w celu ustalenia odpowiedniego planu żywieniowego pod jednostkę chorobową. Jak znaleźć fachową pomoc? Wystarczy wejść na stronę DietDoctor i odnaleźć najlepszego specjalistę w wybranym mieście lub okolicy.Wraz z upływem lat ryzyko przerostu gruczołu krokowego wzrasta, ale na przebieg i rozwój choroby w dużym stopniu wpływa dieta i styl życia. Co związanego z żywieniem sprzyja rozwojowi schorzenia?- dieta bogata w tłuszcze zwierzęce,
- zbyt duża ilość wysokoprzetworzonych produktów,
- alkohol,
- kofeina,
- ostre przyprawy,
- gazowane napoje syntetyczne.
Dieta w przewlekłym zapaleniu stercza powinna być przede wszystkim obfita w niezbędne dla organizmu składniki odżywcze w odpowiedniej proporcji. W jakich produktach je znaleźć?
Białko (zwalcza bakterie i wirusy) - drób, cielęcina, ryby, przetwory mleczne, jaja, nasiona roślin strączkowych.
Tłuszcze roślinne (usuwają wolne rodniki) - olej lniany, z pestek dyni, z orzechów, oliwa z oliwek oraz tłuste ryby, które oprócz białka dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (działa przeciwzapalnie), np. makrela, halibut lub łosoś.
Produkty bogate w błonnik (poprawia pracę jelit) - ciemne chleby, kaszę, ryże i makarony oraz owoce i warzywa, które powinny być podstawą diety. Oprócz błonnika są bogatym źródłem składników mineralnych kluczowych w leczeniu przewlekłego zapalenia prostaty. Zawierają mnóstwo flawonoidów oraz antyoksydantów o silnym działaniu przeciwzapalnym i antynowotworowym. Więcej informacji o diecie przeciwzapalnej przeczytasz tutaj.
- z rumianku,
- z wierzbownicy drobnokwiatowej,
- z pyłku pszczelego.
Leczenie żywieniowe bez wątpienia musi przebiegać pod okiem specjalisty, jakim jest wykwalifikowany dietetyk, który stworzy spersonalizowany plan żywieniowy z uwzględnieniem odpowiedniej suplementacji. Chcesz się dowiedzieć, jak w bezpieczny sposób popijać suplementy i leki? Sprawdź artykuł poświęcony tej tematyce.