PRZEPIS NA SZCZĘŚCIE – JAK UWOLNIĆ W SOBIE ENDORFINY
Za nami najbardziej depresyjny dzień w roku – BLUE MONDAY. O tym, czy Blue Monday to prawda, czy mit nie będziemy pisać, pozostawiamy to indywidualnej ocenie. Faktem jest jednak, że na nastrój, po części możemy wpływać dietą. Endorfina i serotonina zwane pierwiastkami szczęścia, wydzielane są między innymi dzięki pokarmom, jakie spożywamy. Co jeść, aby mieć dobry nastrój? Czy jedzenie może poprawić humor? I czy istnieje dieta antydepresyjna? Na te i inne pytania związane z tematem wpływu diety na odczuwanie szczęścia postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
ENDORFINA CO TO?
Endorfiny to grupa hormonów wytwarzanych przez ludzki organizm, wpływają na dobry nastrój, zmniejszają odczuwanie bólu, powodują uczucie euforii, zadowolenia oraz niemalże błogości.Endorfiny wytwarzane są przez organizm w niektórych sytuacjach, a także po spożyciu niektórych pokarmów. Są one produkowane w mózgu i rdzeniu kręgowym w odpowiedzi na bodźce np.: wysiłek fizyczny czy śmiech.
WYSIŁEK FIZYCZNY JAKO RECEPTA NA SZCZĘŚCIE
Wysiłek fizyczny przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia. Sporo mówi się nawet o tak zwanej euforii biegacza, czyli odczuciu intensywnej radości połączonej ze zwiększoną odpornością na ból. Dzieje się tak, dlatego że trakcie długo trwającej aktywności fizycznej metabolizm organizmu zmienia się z tlenowego na beztlenowy. Pojawiające się w takiej sytuacji braki tlenu powodują stres, który z kolei jest czynnikiem wywołującym produkcję endorfiny.MAGNEZ, CZYLI MAGNES NA SZCZĘŚCIE
Myślisz o jedzeniu, które uszczęśliwia i widzisz czekoladę? Dzięki zawartości magnezu reguluje ona pracę układu nerwowego. W okresie, kiedy jesteśmy narażeni na obniżenie nastroju, warto zadbać o obecność tego pierwiastka w naszej diecie. Jego niedobór może być jednym z czynników przyczyniających się do depresji.Innymi produktami bogatymi w magnez są pestki dyni, otręby pszenne, migdały, kasza gryczana czy banany.
Jeśli decydujemy się jednak na czekoladę, warto zwrócić uwagę na jej skład. Im krótszy, tym lepszy. Zdecydowanie warto postawić na czekolady, które zawierają więcej niż 70% miazgi kakaowej. Czekolada gorzka bez nadzienia będzie najlepszym wyborem.